لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۰۱

درگیری های تازه معترضان با پلیس در میدان بهارستان تهران


نیروهای ضد شورش پلیس در یکی از خیابان های تهران
گزارش هاى رسيده از تهران حاكى است كه تجمع تازه مخالفان نتايج انتخابات رياست جمهورى در ميدان بهارستان از سوی نیروهای امنیتی به خشونت كشيده شده و صدای شلیک گلوله به گوش می رسد.

شاهدان عينى مى گويند كه اوضاع ميدان بهارستان پس از تجمع گروهى از معترضان به شدت نا آرام است و نيروهاى لباس شخصى و انتظامى با باتوم تظاهر كنندگان را مورد ضرب و شتم شدید قرار مى دهند.

همچنين پليس با پرتاب گاز اشك آور سعى دارد تا مخالفان نتايج انتخابات رياست جمهورى را پراكنده كند. این گزارش می افزاید که هلی کوپترهای سپاه به تعداد زیاد بر فراز شهر تهران و بهارستان در حال پرواز هستند و در برخی اوقات صدای شلیک هوایی نیز به گوش می رسد.

برخی گزارش های تایید نشده حاکی است که یک دختر ۱۹ ساله در میدان بهارستان با شلیک گلوله مجروح شده است.

همچنین نیروی انتظامی در مناطق مختلف تهران در حال بازرسی موبایل های مردم عادی است تا در صورت در اختیار داشتن تصاویر مربوط به صحنه های برخورد پلیس با معترضان، تلفن های همراه آنها ضبط شود.

میادین ونک، تجریش و ولی عصر تهران نیز به طور کامل در اختیار نیروهای ضد شورش است و آنها تجمع بیش از سه نفر را اجازه نمی دهند.

نیروی انتظامی در مناطق مختلف تهران در حال بازرسی موبایل های مردم عادی است تا در صورت در اختیار داشتن تصاویر مربوط به صحنه های برخورد پلیس با معترضان، تلفن های همراه آنها ضبط شود.
درگيرى هاى روز چهارشنبه پس از دو روز آرامش نسبى در تهران آغاز شد و انتظار مى رود كه با فراخوان گروه ها و هواداران نامزدهاى اصلاح طلب، اعتراض ها به نتايج انتخابات در روزهاى آينده نيز ادامه يابد.

اين اعتراض ها از شنبه گذشته كه محمود احمدى نژاد با ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار راى به عنوان برنده انتخابات دهم رياست جمهورى معرفى شد آغاز و به رغم تهديدهاى رهبر ايران مبنى بر سركوب تظاهرات، همچنان ادامه دارد.

مخالفان انتخابات رياست جمهورى طى دو روز گذشته در سايت هاى اجتماعى فراخوانى را منتشر كرده بودند كه گفته مى شد قرار است روز چهارشنبه مير حسين موسوى، نخست وزير سابق، و خانواده او در جمع معترضان در مقابل بهارستان حاضر شوند.

ولى سايت «كلمه» متعلق به آقاى موسوى اعلام كرده است كه اين تجمع هيچ گونه ارتباطى به ستاد و شخص مهندس موسوى ندارد و به صورت مستقل برگزار مى شود.

گزارش هاى دريافتى از ميدان بهارستان مى افزايد كه اين منطقه بسيار شلوغ است و مغازه هاى اطراف آن نيز بسته شده اند.

نیروهای انتظامی و نظامی با کشاندن معترضان به خیابان ها و کوچه های اطراف خیابان جمهوری و میدان بهارستان آنها را به دست لباس شخصی ها سپرده و پس از کتک زدنشان، افراد را بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل می کنند.

یک شاهد عینی که صدایش از ناراحتی می لرزید ساعاتی پیش در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفت که «ماموران مردم را مانند حیوان کتک می زنند و به طرف آنها تیراندازی می کنند.»

هنوز گزارشی از تعداد تلفات احتمالی و مجروحان درگیری های روز چهارشنبه تهران مخابره نشده است.

معترضان به انتخابات از جمله مير حسين موسوى و مهدى كروبى، نامزدهای اصلاح طلب مى گويند كه در اين دوره از رقابت ها تقلب هاى گسترده اى صورت گرفته است و شوراى نگهبان بايد نتايج آن را ابطال كند.

اين در حالى است كه آيت الله خامنه اى اين انتخابات را صحيح و سالم دانسته و سخنگوى شوراى نگهبان گزينه باطل شدن انتخابات را رد كرده است.

اعتراض هاى خيابانى در ده روز گذشته به كشته شدن حداقل ۱۷ نفر منجر شده است و نيروهاى امنيتى صدها سياستمدار، روزنامه نگار، فعال مدنى و دانشجو را بازداشت كرده اند.

در همين حال، زهرا رهنورد، همسر مير حسين موسوى در گفت و گويى با سايت «قلم نيوز» بازداشت خود را تكذيب كرده و گفته است: «دستگير نشده ‌ام و به وظايف علمى‌ ام در دانشگاه ادامه مى ‌دهم و در كنار مردم، ملتزم به قانون و در عين حال معترض هستم.»

خانم رهنورد با انتقاد از برخورد با معترضان اظهار داشت: «نبايد طورى رفتار شود كه گويى در خيابان‌ها حكومت نظامى حاكم شده است.»

وى افزود: «دغدغه ملى و عواطف ميهنى و تعهدى كه به سرنوشت ملت و آينده كشور و خون ‌بهاى شهيدان دارم، ايجاب مى‌كند كه همچنان مصمم و هدفمند در صحنه حاضر باشم و ضمن اعتراض به نتيجه انتخابات، ‌در كنار مردم و از طرق قانونى و روش‌هاى مسالمت‌آميز مدنى براى استيفاى حقوق مردم انجام وظيفه كنم.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG