لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۵

باراک اوباما: تحریم ها علیه ایران «شدیدا گزنده» بوده است


باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا
باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، از تلاش های خود برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته ای دفاع کرد و گفت که تحریم ها بر ضد تهران «شدیدا گزنده» بوده و افزود او به مشورت با رهبران کشورها برای برداشتن گام های بیشتر در قبال برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

آقای اوباما در جریان یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست آسیا- پاسفیک در هاوایی اظهار داشت، اطمینان دارد روسیه و چین تهدیدی که ایران مسلح به سلاح اتمی بوجود خواهد آورد را درک می کنند.

وی افزود: «رهبران این کشورها موافق هستند که ایران نمی تواند قدرت هسته ای خود را تبدیل به سلاح کند و یک مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه به راه بیاندازد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس جمهور آمریکا به طور صریح اشاره نکرد که اگر ایران قصد دستیابی به سلاح هسته ای را داشته باشد آیا این کشور علیه تهران دست به اقدام نظامی خواهد زد.

با این حال، وی گفت: «ما هیچ گزینه ای را از روی میز بر نداشته ایم. ایران مسلح به سلاح هسته ای نه تنها تهدیدی برای منطقه به شمار می رود بلکه همچنین تهدیدی برای ایالات متحده آمریکا است.»

آقای اوباما تصریح کرد، ما در وضعیتی قرار داریم که در آن جهان متحد است و ایران منزوی شده است.

آقای اوباما روز شنبه با دمیتری مدودیف، رییس جمهور روسیه، و هو جین‌تائو، همتای چینی اش ملاقات و درباره پرونده هسته ای ایران با آنها به بحث و تبادل نظر پرداخت.

منابع خبری گزارش داده اند که جزئیاتی درباره توافق های احتمالی میان رهبران این سه کشور درباره نوع برخورد با جمهوری اسلامی ایران منتشر نشده است.

رییس جمهور آمریکا می گوید که کشورش در «هفته های آینده» به گفت و گوهای خود با طرف های چینی و روسی بر سر پرونده هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

ایران تاکنون هدف چهار دور تحریم های سازمان ملل قرار گرفته و آمریکا امیدوار است که با همراهی چین و روسیه در شورای امنیت دور تازه ای از مجازات های بین المللی را علیه تهران تصویب کند.

چین و روسیه بارها مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده و گفته اند که باید به دیپلماسی اجازه داد تا این موضوع را از راه های مسالمت آمیز و بویژه گفت و گو حل کند.

باراک اوباما در نشست خبری خود اظهار داشت که «تحریم ها شدیدا گزنده و اثربخش بوده است.»

رییس جمهور آمریکا حاضر نشد تا درباره انتقاد نامزدهای حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بویژه میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، از او درباره سیاست دولت اش در قبال ایران صریحا اظهار نظر کند.

آقای رامنی در مناظره شنبه شب گفته بود در صورتی که اوباما بار دیگر به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، ایران به سلاح هسته ای مسلح خواهد شد.

باراک اوباما در این زمینه پرسید: «آیا این موضوعی ساده است؟ نه، هیچ کسی این ادعا را ندارد، این یا سیاسی کاری است یا آنها نمی دانند درباره چه چیزی صحبت می کنند.»

روز سه شنبه هفته گذشته، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش تازه خود درباره فعالیت های هسته ای ایران منتشر و اعلام کرد که شواهد «معتبر» و نگران کننده ای از تحقیقات ایران بر روی نحوه سوار کردن کلاهک هسته ای بر روی موشک های میان برد پیدا کرده است و ایران باید به ابهام ها در این زمینه پاسخ های قانع کننده ای بدهد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، شواهد و مدارک اشاره شده در گزارش آژانس را «مزخرف» خوانده است.

کشورهای غربی در سال های اخیر بر شدت کارزار خود علیه برنامه هسته ای تهران افزوده اند و ادعا می کنند که ایران در پوشش برنامه اتمی خود به دنبال ساخت سلاح هسته ای است. جمهوری اسلامی این اتهامات را رد می کند.
XS
SM
MD
LG