لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۷

اوباما: حكومت ايران اقدامات خشن و ناعادلانه علیه مردم را متوقف كند


باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، روز شنبه از حكومت ايران خواست تا اقدامات «خشن و ناعادلانه» عليه معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى را متوقف كند و گفته است:« ما برای هر فرد بيگناهی که جان خود را از دست می دهد، سوگوار خواهيم بود.»

آقاى اوباما در يك هفته گذشته بارها در باره حوادث ايران كه پس از اعلام نتايج انتخابات روز ۲۲ خرداد بوقوع پيوسته است سخن گفته ولى از ابراز سخنانى كه نشانه دخالت در امور ايران باشد خوددارى كرده است.

وى در بيانيه اى گفت: «ما از رهبران ايران مى خواهيم كه همه اقدامات خشن و ناعادلانه عليه مردم خود را متوقف كنند.»

رييس جمهور آمريكا افزود: «حقوق جهانى مربوط به اجتماعات و آزادى بيان بايد محترم شمرده شود و آمريكا در كنار كسانى كه خواهان اين آزادى ها هستند ايستاده است.»

گزارش خبرگزارى ها حاكى است كه باراك اوباما براى بررسى تحولات مربوط به ايران در كاخ سفيد با مشاوران خود ديدار كرده است.

وى در بيانيه خود گفته است: همانگونه که در قاهره گفتم، سركوب ايده ها هر گز موفق نخواهد شد آنها را از بين ببرد.

به گفته آقاى اوباما، «مردم ايران در نهايت در باره اقدامات حكومت شان قضاوت خواهند كرد. اگر حكومت ايران خواهان احترام جامعه بين المللى است بايد به جايگاه مردم خود احترام بگذارد و با رضايت آنها حكومت كند، نه تهديد.»

باراک اوباما در بیانه خود به یکی از گفته های مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش مدنی سیاه پوستان آمریکا، اشاره کرده است. مارتین لوتر کینگ با تاکید بر این که عدالت مهمترین ارزش اخلاقی است، گفته بود: قوس سپهر اخلاق بسیار بلند است، اما در برابر عدالت سر تعظیم فرود می آورد.

رییس جمهوری آمریکا با اشاره به این نقل قول گفته است: من به این باور دارم. جامعه جهانى نیز به اين موضوع باور دارد و اكنون شاهد اعتقاد مردم ایران به این حقیقت هستیم و شاهد آن خواهیم بود.

اين سومين بار است كه رييس جمهور آمريكا ظرف يك هفته گذشته در باره تحولات مربوط به ايران اظهار نظر مى كند و بر خلاف جرج بوش، رييس جمهور سابق اين كشور، محتاطانه تر موضعگيرى كرده است.

موضع آقاى اوباما از سوى جمهوريخواهان كه خواهان واكنش قاطعانه ترى در باره جمهورى اسلامى ايران هستند با انتقاد روبرو شده است ولى رييس جمهور آمريكا مى گويد كه نمى خواهد آمريكا متهم به دخالت در امور داخلى ايران شود.

باراك اوباما پیشتر نیز در سخنانی تاكيد كرده بود: «حكومت ايران بايد درك كند كه جهان نظاره گر آن است. ما براى هر بيگناهى كه جان خود را از دست مى دهد عزادار خواهيم بود.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG