لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۲۸

باراک اوباما به دونالد ترامپ: شکوه و شکایت از سلامت انتخابات را تمام کن


باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین انتقاد خود از دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه مقام ریاست جمهوری، او را متهم کرد که در اذهان عمومی، بذر تردید و سوظن درباره صحت انتخابات می‌کارد.

آقای اوباما تشدید هشدارهای پیشگیرانه آقای ترامپ در مورد تقلب در انتخابات را امری بی‌سابقه در تاریخ مدرن سیاست آمریکا خواند و از نامزد جمهوریخواه خواست تا شکوه و شکایت را متوقف و بر آرای مردم تمرکز کند.

رییس جمهوری آمریکا بعدازظهر سه‌شنبه ۲۷ مهر در یک نشست مطبوعاتی و در کنار مهمان خود نخست‌وزیر ایتالیا خطاب به دونالد ترامپ افزود: «شما پیش از آنکه بازی انتخابات تمام شود، ناله سر داده‌ای؟ بنابراین از آن توانایی که لازمه مقام ریاست جمهوری است برخوردار نیستی».

باراک اوباما همچنین آقای ترامپ را متهم کرد که «تحسین از ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه و تمجید از سیاست‌های او را تا اندازه‌ای به کار برده که در حیات سیاسی آمریکا سابقه نداشته است».

رییس جمهوری آمریکا از واکنش برخی از قانونگزاران جمهوریخواه در مورد موضع کاندیدای این حزب در قبال روسیه هم ابراز شگفتی کرد و آن را آزاردهنده توصیف کرد.

دونالد ترامپ بار‌ها ولادیمیر پوتین را رهبری قدرتمند خوانده و بارک اوباما و هیلاری کلینتون را به خاطر سردی روابط آمریکا با روسیه مورد انتقاد قرار داده است.

با نزدیک شدن تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و رای‌گیری‌های زودرس، تب انتخاباتی در این کشور وارد مرحله گمانه زنی‌های محافل مطبوعاتی از نتایج احتمالی شده و صحبت از پیروزی نهایی نامزد دمکرات‌ها به میان آمده ولی ادامه ماجرای ایمیل‌های هیلاری کلینتون نیز، همچنان مسئله‌ای جدی است.

رای گیری‌های زودهنگام که مقدمات آن از هم اکنون در چندین ایالت نهایی و رای‌گیری رسمی نیز شروع شده، می‌تواند آیینه‌ای از سرنوشت جنجالی‌ترین انتخابات تاریخ مدرن آمریکا باشد؛ آیینه‌ای که به گفته روزنامه نیویورک تایمز، تصویر هیلاری کلینتون را به عنوان کاندیدای پیروز، حتی پیش از نهایی شدن نتایج رای‌گیری‌ها در پایان روز هشتم نوامبر منعکس خواهد کرد.

گفته می‌شود که یک سوم آرا، پیش از روز رای‌گیری نهایی در هجدهم آبان به صندوق‌های رای ریخته خواهد شد.

روزنامه کریسشن ساینس مونیتور روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که تا کنون بیش از یک میلیون و پانصد هزار تن از آمریکاییان در مناطق مختلف رای داده‌اند.

روزنامه پولیتیکو معتقد است که هر دو کاندیدای جمهوریخواه و دمکرات همچنان با تاریخی‌ترین میزان عدم محبوبیت در میان رای دهندگان آمریکایی دست به گریبانند و روشن نیست که چه تعداد از رای دهندگان به کاندیدای مورد نظر خود وفادار خواهند ماند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید که جمهوریخواهان می‌توانند از تازه‌ترین تحول در ماجرای ای‌میل‌های خانم کلینتون بهره برداری کنند و جمعی از کسانی را که هنوز در انتخاب کاندیدای مطلوب خود تردید دارند، به سوی خود جلب نماید.

دونالد ترامپ کاندیدای جمهوریخواهان شیوه عملکرد دولت در رسیدگی به موضوع ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را «بزرگترین بی‌عدالتی» توصیف کرده است.

در کنار تحولات شتاب آلودی که به کارزار انتخابات نیرو می‌بخشد، روز سه‌شنبه ملانیا ترامپ در نخستین اظهارنظرش در باره اتهام‌های آزار جنسی از سوی تعدادی از زنان علیه همسرش، ضمن رد این ادعا‌ها گفت که قربانی اصلی این جنجال‌ها او و دونالد ترامپ هستند.

XS
SM
MD
LG