لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۷

نا آرامی های مصر قيمت نفت را به ۱۰۰ دلار رساند


آخرين قيمت صد دلاری برای هر بشکه نفت به اکتبر سال ۲۰۰۸ می رسد.
نا آرامی های مصر که از هفت روز پيش آغاز شده است بازار جهانی نفت را دچار تلاطم کرده است. قيمت هر بشکه نفت در معاملات روز دوشنبه به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه رسيد و همزمان ارزش سهام در بازارهای جهانی رو به کاهش است.

گزارش خبرگزاری های خارجی حاکی است که به دنبال افزايش نگرانی ها از اختلال در جريان عبور و مرور نفتکش ها از کانال سوئز، قيمت هر بشکه نفت دريای شمال، برنت، برای تحويل در ماه مارس به ۹۹ دلار و ۹۷ سنت در معاملات آسيايی رسيد.

آخرين قيمت صد دلاری برای هر بشکه نفت در اکتبر سال ۲۰۰۸ رقم خورده بود.

قيمت هر بشکه نفت سبک در بازار نيويورک در روز جمعه ۹۰ دلار و ۱۰ سنت بوده است.

بن وستمور، تحليلگر امور انرژی و معدنی بانک استراليا، گفته است که افزايش قيمت ها بازتابی از ادامه تنش در مصر و بروز اين احتمال است که عرضه نفت از طريق کانال سوئز دچار اختلال شود.

تام بنتز ديگر تحليلگر اقتصادی نيز گفته که روزانه يک ميليون بشکه نفت از طريق کانال سوئز انتقال داده می شود و اين کانال يک آبراه کليدی برای انتقال نفت از خليج فارس است.

وی افزود: نگرانی های زيادی درباره عرضه وجود دارد و اين وضعيت ممکن است که اروپا را بيش از آمريکا تحت تاثير قرار دهد.

جاناتان سوداريا، تحليلگر گروه کاپيتال لندن نيز اظهار عقيده کرده است:«به رغم اينکه اهميت مصر برای اقتصاد جهانی ناچيز است، اهميت اين کشور در انتقال نفت در حجم گسترده ای است.»

وی افزود: «معامله گران نگران اين هستند که همزمان با تورم رو به افزايش و پايين آمدن درآمد مصرف کنندگان، افزايش بيشتر قيمت انرژی می تواند از اعتماد مصرف کنندگان کاسته و چشم اندازهای رشد را تيره و تار کند.»

گزارش ها حاکی است سرمايه گذاران نگران هستند که اعتراض های تونس، مصر، يمن و اردن به ساير کشورهای نفت‌خيز خاورميانه گسترش پيدا کند.

در همين حال، ارزش سهام در بازارهای جهانی در روز دوشنبه رو به کاهش گذاشت و ارزش سهام بورس لندن در آغاز به کار آن، يک درصد افت کرد. اين بورس در روز جمعه نيز شاهد کاهشی يک درصدی بود.

نيکی، شاخص سهام بورس ژاپن، نيز امروز ۱.۲ درصد افت داشت و قيمت مس نيز با افزايشی ۱.۱ درصدی همراه بود.

همچنین نرخ برابری یورو در قبال دلار در معاملات روز دوشنبه یک دهم درصد افزایش یافت ولی نرخ دلار در مقابل سایر ارزها ثابت ماند.

«خدمات سرمایه گذاری مودی» نیز در تازه ترین گزارش خود چشم انداز اقتصاد مصر را منفی دانسته و درجه ریسک سرمایه گذاری در این کشور را «Ba2» ارزیابی کرده است.

این موسسه می گوید که «مصر از بحران عمیق سیاسی و چالش های اجتماعی – اقتصادی رنج می برد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG