لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۵۲

اختلاف گروه ۱+۵ بر سر نحوه تحریم ایران


وزیر خارجه فرانسه: کشورهای عضو دائم شورای امنیت بر سر تحریم ایران توافق دارند هرچند که در خصوص میزان این تحریم ها در حال رایزنی هستند.

فیلیپ دوست بلازی، وزیر خارجه فرانسه، پس از نشست سه شنبه شب پاریس گفت که کشورهای عضو دائم شورای امنیت بر سر تحریم ایران توافق دارند هرچند که در خصوص میزان این تحریم ها در حال رایزنی هستند.


وی به رادیو « آر تی ال » گفت: « مسئله اصلی بر سر حدود تحریم هاست اما تحریم وجود خواهد داشت.»


به گفته آقای دوست بلازی ، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان بر سر یک نکته توافق دارند، و آن اینکه قطعنامه شورای امنیت، مورد حمایت همه اعضا از جمله چین و روسیه خواهد بود.


در همین حال، نخستين گزارش ها پس از پايان نشست پنج عضو دايم شورای امنيت و آلمان حکايت از آن دارد که اين کشورها نتوانسته اند بر سر نحوه برخورد با پرونده اتمی جمهوری اسلامی به توافقی قطعی و نهايی دست يابند.


ديپلمات های ارشد آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان، پس از پايان اين نشست، در واکنش های جداگانه ای ازدستيابی به ميزانی از توافق سخن گفته اند، اما در عين حال تاکيد کرده اند که هنوز مسايل عمده ای وجود دارد که رسيدن به اجماع بر سر آنها نيازمند گفت و گوهای بيشتری است.


با اين حال ، کشوورهای انگلستان، فرانسه و آلمان سه کشور عمده اتحاديه اروپا در گروه ۵+۱ اعلام کردند که خواهان تصويب تحريم ها عليه ايران در قالب قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل تا پايان سال جاری ميلادی هستند.


روسيه در هفته های گذشته فشار آورده بود که طرح تحريم ها عليه ايران تعديل شود و به امکان حصول تفاهمی در اين زمينه اشاره کرده بود.


به گفته يک ديپلمات اروپايی، روسيه با منع صادرات وسايلی که ممکن است در برنامه های هسته ای يا موشکی ايران بکار روند موافقت کرده است اما در زمينه تحريم های مالی عليه افراد و سازمان های مرتبط با امور حساس يا منع صدور رواديد، پيشرفت اندکی حاصل شده است.


آمريکا، انگلستان، فرانسه و آلمان نسبت به برنامه هسته ای ايران ظنين هستند و بيم دارند که ايران در پی توليد سلاح های هسته ای است.


ايران برنامه هسته ای خود را غيرنظامی و آنرا در راستای اهداف صلح آميز خوانده است.


ایران بی تفاوت نمی ماند


چند ساعت پيش از نشست نمايندگان ۵ عضو دائمی شورای امنيت به علاوه آلمان در پاريس، روز سه شنبه علی لاريجانی، رييس تيم مذاکرات اتمی ايران و دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ایران بار ديگر بر حق کشورش برای دستيابی به انرژی اتمی تاکيد کرد.


آقای لاريجانی که برای حضور در يک نشست منطقه ای به دوبی رفته است دراظهارات خود گفت: «ايران با وجود فشارهای جهانی، دست از حق مسلم خود برای استفاده از فن آوری هسته ای برنمی دارد».


از سوی ديگر محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران نيز در سفر به استان مازندران هشدار داد که هرگونه اقدام جهانی عليه فعاليت های اتمی کشورش، نشانگر خصومت خواهد بود و ايران بی تفاوت نمی ماند.»


XS
SM
MD
LG