لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۰

مقام وزارت دفاع آمریکا: نشانه‌هایی از اقدامات تعرضی ایران در آینده وجود دارد


واشینگتن ایران را مسئول حملات به زیرساخت‌های انرژی جهانی متهم کرده ولی حکومت جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

یک مقام ارشد پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز چهارشنبه ۱۳ آذر گفت نشانه‌هایی از اقدامات تعرضی بالقوه ایران در آینده وجود دارد.

پس از وقوع حملاتی به نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی و حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در تابستان امسال، تنش در منطقه افزایش یافته است.

واشینگتن ایران را مسئول حملات به زیرساخت‌های انرژی جهانی متهم کرده ولی حکومت جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

جان رود، نفر سوم وزارت دفاع آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما در عین حال شواهدی حاکی از احتمال وقوع اقدامات تعرضی ایران می‌بینیم که به دلایل روشن وارد جزئیات آن نمی‌شوم».

آقای رود هیچ شواهدی ارائه نداد و نگفت اقدامات تعرضی ایران در چه بازه زمانی اتفاق خواهد افتاد.

او افزود: «ما به حکومت ایران در مورد پیامدهای هر گونه اقدام بالقوه تعرضی پیام صریح و قاطعی داده‌ایم».

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرده بود که تهدیدات جدید ایران علیه نیروها و منافع ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه است.

یکی از منابع این شبکه گفته که اطلاعات مربوط به تهدیدهای ایران از سوی آژانس‌های نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده در ماه نوامبر گردآوری شده است.

آمریکا در ماه‌های اخیر برای مقابله با آنچه که آن را «رفتار تحریک‌آمیز» ایران توصیف می‌کند چند هزار نیروی نظامی دیگر و همین‌طور بمب‌افکن و سامانه‌های دفاع موشکی در خاورمیانه مستقر کرده است.

اظهارنظرهای این مقام وزارت دفاع آمریکا در شرایطی مطرح می‌شود که جامعه ایران پس از سرکوب شدید اعتراضات گسترده به افزایش بهای بنزین هنوز ملتهب است.

این اعتراضات که با افزایش ۳۰۰ درصدی و ناگهانی قیمت بنزین شروع شد، بسیاری از شهرهای ایران را فراگرفت و به سرعت به یک حرکت سیاسی با خواست سرنگونی جمهوری اسلامی بدل شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند در این اعتراضات حداقل ۲۰۰ نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شده‌اند.

مقامات حکومت ایران با معرفی معترضان به عنوان «اغتشاشگر»، گروه‌های مخالف حکومت در خارج از کشور و دشمنان حکومت اسلامی مثل آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را مسئول این ناآرامی‌ها معرفی کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG