لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۷

مایک پومپئو: ایرانی‌ها هنوز با ما تماس نگرفته‌ا‌‌ند


مایک پومپئو می‌گوید وقتی ایران آماده صحبت باشد، ما هم آماده صحبت هستیم. این اتفاق هم می‌تواند در هر سطحی رخ دهد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۱۳ خرداد گفت که ایرانی‌ها هنوز برای مذاکره با آمریکا تماس نگرفته‌اند و افزود، آنها اگر آماده باشند می‌دانند چطور با ما تماس بگیرند.

مایک پومپئو که به سوئیس سفر کرده است، در گفت‌وگو با شبکه رادیو و تلویزیون این سوئیس (آرتی‌اس) در پاسخ به این پرسش مجری که «آیا به مقامات سوئیسی شماره تلفن دادید تا ایرانی‌ها مستقیما با رئیس‌جمهور ترامپ تماس بگیرند؟»، گفت: «به نظرم هر زمان که ایران آماده شد می‌داند چطور با ما تماس بگیرد».

وی افزود: «و هر زمان که آنها آماده باشند، ما هم آماده‌ایم که با آنها صحبت کنیم».

مجری از وی پرسید: «آنها هنوز تماس نگرفته‌اند؟»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «هنوز نه».

آقای پومپئو در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه «آیا ممکن است رئیس‌جمهور ترامپ شخصا با آقای روحانی یا آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کند؟» گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ ظرف چند ماه گذشته بارها گفته که آماده مذاکره است. به خاطر داشته باشید که ما برخی درخواست‌های ابتدایی از ایران داشته‌ایم».

وی در توضیح گفت: «ما از آنها می‌خواهیم تا از برنامه ساخت سلاح‌ هسته‌ای دست بکشند و برای همیشه مهر توقف بر آن بزنند. ما خواهان آن هستیم که آنها ساخت سامانه موشکی‌شان به شیوه‌هایی که تهدیدی برای نقاطی چون سوئیس است را متوقف کنند».

پایان دادن به کارزار «ترور» در سرتاسر جهان که به گفته وزیر خارجه آمریکا، باعث «بی‌خانمان شدن میلیون‌ها نفر و کشته شدن صدها هزار نفر شده است»، از دیگر تقاضاهای واشینگتن از تهران است.

آقای پومپئو می‌گوید: «بنابراین وقتی ایران آماده صحبت باشد، صحبت درباره اینکه به طور جدی مانند یک کشور عادی رفتار کند، ما هم آماده صحبت هستیم. این اتفاق هم می‌تواند در هر سطحی رخ دهد».

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز در روز یکشنبه گفت که دولت ترامپ آماده است با ایران «بدون هیچ پیش‌شرط» وارد مذاکره شود، اما افزود که ایالات متحده به کارزار «فشار حداکثری» بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

اما مقام های ایران برای آغاز مذاکره بین دو کشور خواستار تغییر «رویکرد کلی و رفتار عملی ایالات متحده آمریکا» در قبال ایران هستند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، هشتم خرداد گفته بود که اگر واشینگتن تحریم‌ها را لغو کند، راه مذاکره نیز باز می‌شود.

آقای روحانی همچنین روز یکشنبه گفته بود: «اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی کنار میز مذاکره بنشیند، ما اهل منطق و مذاکره‌ایم. نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند؛ در آن صورت ما تابع نخواهیم بود».

اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم هشتم خرداد تاکید کرده بود که حکومت تهران با آمریکا «مطلقا» مذاکره نخواهد کرد و به ویژه مذاکره بر سر برخی موضوع‌ها را امری «ناموسی» می‌داند.

با استفاده از وب سایت وزارت خارجه آمریکا و رادیو فردا؛ک ر.

دیدن نظرات (۸۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG