لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۳۱

پومپئو: ۲.۷ میلیون بشکه نفت ایران را از بازار حذف کردیم


پومپئو می‌گوید که جلوگیری از صادرات نفت ایران مانع از دستیابی جمهوری اسلامی به درآمدهای کلان برای «راه‌اندازی کارزارهای ترور در نقاط مختلف جهان» شده است.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید تحریم‌های ایالات متحده باعث شده است که ۲.۷ میلیون بشکه نفت ایران (در روز) از بازارهای جهانی حذف شود.

مایک پومپئو روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد در مصاحبه‌ای با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» آمریکا گفته است واشینگتن مطمئن بود که استراتژی تحریم‌ها جواب خواهد داد.

بر اساس ارزیابی خبرگزاری رویترز از منابع صنعتی و کشتی‌رانی، صادرات نفت و میعانات گازی ایران در ماه ژوئیه روی هم رفته به ۱۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

این رقم در اردیبهشت پارسال که آمریکا از برجام خارج شد، حدود ۲.۸ میلیون بشکه بود، اگرچه متوسط صادرات نفت ایران در دوران قبل از خروج آمریکا از برجام حدود ۲.۵ میلیون بشکه بود.

پومپئو گفته است آمریکا برنامه‌ریزی کرده بود که بدون تاثیر منفی بر بازارهای جهانی نفت، ۲.۷ میلیون بشکه نفت ایران را از بازار حذف کند تا از دسترسی تهران به درآمدهای کلان برای «راه‌اندازی کارزارهای ترور در نقاط مختلف جهان» جلوگیری کند.

وی گفت واشینگتن در این کار موفق بوده است و عرضه نفت در بازارهای جهانی به خوبی پیش می‌رود و کمبودی وجود ندارد.

آخرین آمار ماهانه اوپک که جمعه هفته گذشته در سایت رسمی آن منتشر شد، نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به روزانه حدود ۲.۲ میلیون بشکه رسیده است.

این رقم در دوران قبل از تحریم‌ها بالای ۳.۸ میلیون بشکه بود. ایران همچنین حدود ۶۰۰ هزار بشکه تولید میعانات گازی دارد که بیش از نیمی از آن را در داخل مصرف می‌کند. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق‌سبک است که از میادین گازی تولید می‌شود.

ایران روزانه حدود ۱.۸ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کند و مازاد آن را یا باید بفروشد یا ذخیره کند.

بر اساس اطلاعاتی که شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفت‌کش‌ها، کپلر، در اختیار رادیو فردا قرار داده است، میزان ذخایر نفت بی‌مشتری ایران در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس یا اطراف آن، در ماه ژوئیه، به ۵۶ میلیون بشکه رسیده است.

میزان ذخایر نفت ایران در خشکی نیز به ۵۵.۵ میلیون بشکه بالغ شده است.

تنها صادرات نفت و میعانات گازی ایران دچار اخلال نشده است. ایران همچنین صادرکننده محصولات نفتی، خصوصا نفت کوره است که از دست رفتن بازارهای بین‌المللی باعث شده است، این کشور مصرف داخلی این محصول نفتی به شدت آلاینده را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

ارزیابی جدید شرکت مشاوره انرژی «وودمکنزی» که روز سه‌شنبه منتشر شد، حاکی است که ایران مصرف داخلی نفت کوره را به ۱۳۰ هزار بشکه در روز رسانده و احتمالا سال آینده این رقم به ۲۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

بخش اعظم این سوخت آلاینده در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود.

منابع: رویترز، کپلر، وودمکنزی، وزارت نیرو، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG