لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۱

سپاه پاسداران: کارنامه نظام به شدت در معرض تهدید قرار گرفته است


سپاه پاسداران در بیانیه خود، «دشمن» را مسوول ناکارآمدی‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی دانسته است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید که «کارنامه درخشان» جمهوری اسلامی در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب٬ «به شدت در معرض تهدید و تهاجم» قرار گرفته و «القای ناکارآمدی نظام در حل مسائل اقتصادی» از نشانه‌های این تهدیدها است.

این دیدگاه سپاه پاسداران در بیانیه‌ روز یکشنبه ۱۲ فروردین آن که به مناسبت سالروز «همه‌پرسی ۱۲ فروردین سال ۵۸» صادر کرده بیان شده است. ۱۲ فروردین در تقویم رسمی ایران به عنوان «روز جمهوری اسلامی» نام‌گذاری شده است.

در این بیانیه٬ جمهوری اسلامی به عنوان «مهم‌ترین چالش و دغدغه استکبار بین‌الملل» معرفی شده و ادعا شده که «کارنامه درخشان جمهوری اسلامی در آستانه ورود به دهه پنجم ... در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی حیرت علاقمندان و مخالفان انقلاب و ملت ایران را برانگیخته است».

سپاه اضافه کرده که «برخلاف خواست شیطانی دشمن، چهلمین سال انقلاب، درخشان‌ترین سال جمهوری اسلامی ایران خواهد بود».

این نیروی نظامی مصادیق در معرض «تهدید و تهاجم» قرار گرفتن جمهوری اسلامی را نیز «القای ناکارآمدی نظام در حل مسائل اقتصادی و معیشتی مردم، ایجاد شکاف بین نسل جوان و آینده‌سازان کشور با نظام، و به چالش کشیدن نفوذ منطقه‌ای و عمق راهبردی جمهوری اسلامی در غرب آسیا» عنوان کرده است.

بیانیه سپاه به دنبال اعتراض‌های دی‌ماه سال ۹۶ صادر می‌شود که با شعار «نه به گرانی» آغاز شد و به سرعت عملکرد همه نهادها و مقام‌های جمهوری اسلامی را زیر سوال برد.

در این اعتراض‌ها اگر چه به ادعای مقام‌های امنیتی و نظامی با «رافت» با معترضان برخورد شد٬ اما دست‌کم ۲۵ تن در خیابان‌ها کشته شدند و حداقل «سه نفر» نیز در زندان‌ها جان باختند.

پس از اظهارات شماری از کارشناسان اقتصادی و اجتماعی مبنی بر احتمال بروز دوباره این اعتراض‌ها٬ مقام‌های ایران که در ابتدا تجمعات و راهپیمایی‌های دی‌ماه گذشته را به «دشمن» بویژه عربستان، آمریکا و اسرائیل نسبت می‌دادند٬ بر ضرورت شنیدن صدای اعتراض مردم و حل مشکلات معیشتی آنها تاکید می‌کنند.

با این حال، مقام‌های یاد شده مسوولیت شنیدن صدای اعتراض مردم را متوجه دیگری کرده و همچنین از نامشخص بودن آینده اعتراض‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان، روز ۱۶ بهمن گفت: «من نگران سال آینده‌ام که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد چرا که باید احتمالات را بررسی کرد و مدنظر قرار داد».

سپاه پاسداران در بیانیه روز یکشنبه خود، «دشمن» را مسوول ناکارآمدی‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی دانسته و بدون نام بردن از کشور خاصی، گفته که تلاش «دشمن» در «تضعیف و محدودسازی توان دفاعی کشور در سطح شکنندگی و فروپاشی برابر تهاجم خارجی، علاوه بر دنبال کردن پروسه برجام با روند متزلزل کنونی» از دیگر نشانه‌های تهدید علیه جمهوری اسلامی است.

این بیانیه درباره «آرمان‌های انقلاب اسلامی» نیز افزوده که «هر چند واقعیت قبیله‌گرایی سیاسی و جناحی، اعتماد به نسخه بیگانه، عدم مبارزه جدی با فقر، فساد و تبعیض مانع پیشرفت کشور در تراز انقلاب اسلامی شده»٬ اما «با برچیده شدن موانع موجود در حل مشکلات اقتصادی امروز»، انقلاب اسلامی٬ «اهداف و آرمان‌های» خود را دنبال می‌کند.

سپاه پاسداران با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ از سوی رهبر جمهوری اسلامی با عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی»٬ اعلام آمادگی کرده که «نقش‌های مؤثر، جهادی و انقلابی» در این عرصه به عهده بگیرد.

موضع‌گیری این نیروی نظامی درباره نقش‌های موثرتر در تولیدات داخلی در حالی اعلام شده که سپاه٬ بسیاری از پروژه‌های کلیدی اقتصادی در کشور را در دست دارد و مخالفان٬ همواره از فعالیت‌های اقتصادی آن انتقاد کرده‌اند.

سپاه با این حال با دفاع از عملکرد اقتصادی خود مدعی شده که همواره به «خواست دولت‌ها» پروژه‌های اقتصادی را در دست گرفته و «هرگز» رقیب و مانعی برای فعالیت دیگر رقبا در عرصه اقتصاد نبوده است.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری مهر و سایت رادیو فردا/ ب.ب /ک.ر

دیدن نظرات (۲۰۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG