لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۰۲

روسیه: برنامه‌ای برای فروش جنگنده و تانک به ایران نداریم


یک مقام بلندپایه روسیه می‌گوید که این کشور برنامه‌ای برای فروش جنگنده و تانک به ایران ندارد، چرا که این اقلام شامل تحریم‌های سازمان ملل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، الکساندر فومین رییس خدمات همکاری‌های نظامی‌ فنی فدراسیون روسیه روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که اقلام نظامی تهاجمی شامل لیست تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران می‌شود.

آقای فومین حدود سه هفته پیش اعلام کرده بود که روسیه به غیر از سامانه دفاعی «اس ۳۰۰» مایل است سلاح گرم، دفاع هوایی، رادار، سلاح‌های الکترونیک و سایر سامانه‌های نظامی را به ایران بفروشد، اما وی همان زمان هم اشاره‌ای به فروش جنگنده نظامی یا تانک به ایران نکرده بود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی با شمارش اقلام یاد شده، تصریح کرد که «منظور تحویل تسلیحاتی است که در فهرست اقلام ممنوعه سازمان ملل نیست».

ایران ۲۹ فروردین ماه از سامانه دفاعی «اس ۳۰۰» تحویل گرفته از روسیه رونمایی کرد. این سامانه می‌تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری نابود کند.

آقای فومین در ادامه گفت که روسیه اولین محموله سامانه اس ۳۰۰ را به ایران تحویل داده و در حال تحویل بقیه محموله است. وی از توضیح بیشتر درباره تعداد سیستم‌های تحویلی به ایران خودداری کرد، اما قبلا توافق شده بود که پنج سیستم سامانه اس ۳۰۰ به ایران صادر شود.

اظهارات آقای فومین در حالی است که تاکنون چندین مقام ایرانی و روسی از مذاکرات دو کشور پیرامون خرید جنگنده و تانک از مسکو خبر داده بودند.

۹ اردیبهشت ماه نیز در آستانه سفر حسن دهقان وزیر دفاع ایران به مسکو، سفارت ایران در روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد دهقان احتمالا در این سفر درباره خرید جنگنده‌های سوخو-۳۰ و تانک‌های تی-۹۰ گفت‌وگو می‌کند.

آذرماه پارسال نیز امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش اعلام کرد که «روابط ما با روسیه در زمینه خرید تجهیزات برقرار است و در این راستا خرید تانک تی-‌۹۰ را در دستور کار داریم».

اخیرا گزارش‌های جسته گریخته‌ای نیز از قول برخی از مقامات درباره ساخت مشترک تانک تی-۹۰ توسط دو کشور در ایران منتشر شده بود.

بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در ژانویه امسال، تحریم‌های سازمان ملل و غرب علیه برنامه هسته‌ای تهران لغو شد اما برخی دیگر از تحریم‌ها در زمینه‌های نظامی و حقوق بشر فعلا باقی مانده است.

کشورهای جهان مجاز به صادرات ادوات سنگین تهاجمی جنگی به ایران نیستند. آقای فومین گفت که به محض برچیده شدن این تحریم‌ها می‌توان درباره صادرات تانک و جنگنده به ایران مذاکره کرد.

XS
SM
MD
LG