لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۶

پلیس روسیه رهبر مخالفان پوتین را در آستانه تظاهرات اعتراضی بازداشت کرد


پلیس روسیه در حال بازداشت معترضان در یک خیابان مرکزی مسکو در روز دوشنبه، ۲۲ خرداد.

پلیس روسیه روز دوشنبه ۲۲ خرداد آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین، را هنگام خروج از منزلش برای شرکت در تظاهرات ضد دولتی در مسکو بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همسر آقای ناوالنی خبر بازداشت وی را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد و در عین حال از مخالفان خواست به هر صورت تظاهرات خود را برگزار کنند.

رهبر مخالفان که از جمله نامزدها برای مبارزه با آقای پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده است، خواستار تظاهرات گسترده در مسکو و سایر شهرها علیه آنچه که «نظام فاسد حاکم» تحت حکومت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری، نامیده، شده بود.

یولیا، همسر آقای ناوالنی، در شبکه‌های اجتماعی نوشت:‌ «الکسی در راهروی ساختمان‌مان بازداشت شد. او از من خواست تا به شما بگویم که برنامه‌ها (برای تظاهرات) تغییر نکرده است».

رویترز گفته است یک خودرو پلیس را هنگام خروج از محوطه‌ای که آپارتمان ناوالنی آنجا قرار دارد دیده که به سرعت دور می‌شده است.

سخنگوی این رهبر مخالفان در روسیه نیز اعلام کرد که برق دفتر آقای ناوالنی همزمان با بازداشت او قطع شد.

گزارش‌ها حاکی است که در اطراف محوطه اعلام شده برای تظاهرات، خیابان تِورسکایا در مرکز مسکو، صدها پلیس ضدشورش و سربازان در حال آماده‌باش قرار دارند. مقام‌های روسیه گفته‌اند که این تظاهرات غیرقانونی است.

رویترز افزود که دیده است پلیس شماری از معترضان را هنگام خروج از ایستگاه مترو در نزدیکی محل تظاهرات بازداشت کرده است.

بر اساس این گزارش،‌ سطح اعتراضات نشان خواهد داد که آیا ناوالنی می‌تواند موفقیت مورد مشابه در ماه مارس امسال را تکرار کند که در جریان آن هزاران تن به خیابان‌های روسیه ریختند.

اعتراضات ماه مارس بزرگترین در نوع خود از زمان تظاهرات ضد کرملین در سال ۲۰۱۲ بود و در جریان آن بیش از یک هزار تن بازداشت شدند. این تظاهرات فشار کم سابقه‌ای به پوتین وارد آورده است که تصمیم دارد بار دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در سال آینده شرکت کند و پیروز شود.

مقام‌های روسی مجوز برگزاری تظاهرات را در محلی دور از مرکز مسکو داده‌بودند. ولی آقای ناوالنی اواخر روز یکشنبه گفت که مقام‌های روسیه به شرکت‌ها فشار آورده‌اند که تجهیزات صوتی و تصویری در اختیار او و متحدانش قرار ندهند، اقدامی که هدف از آن تحقیر معترضان است.

او گفت به همین دلیل، محل تظاهرات را به تِورسکایا، خیابان اصلی در نزدیکی کاخ کرملین، منتقل کرده است. اما دفتر دادستان کل روسیه هشدار داده است که برگزاری تظاهرات در این محل غیرقانونی بوده و پلیس اختیار دارد تا «با استفاده از تمام اهرم‌ها مانع بروز بی‌نظمی» شود.

پلیس در طول خیابان تِورسکایا نرده کار گذاشته است و افراد تنها در صورتی می‌توانند وارد خیابان شوند که از گیت‌های تعیین شده عبور کنند. گزارش شده که صفی طولانی از مردم برای ورود به این خیابان که همزمان محل برگزاری یک جشنواره هنری است تشکیل شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG