لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۲

«۱+۵ به توافق همه جانبه علیه ایران نزدیک شدند»


سرپيچی جمهوری اسلامی از اجرای قطعنامه موجب شده است که شش کشور قدرتمند جهان برای متقاعد ساختن مقام های تهران، طرح تحريم ها و مجازات های تازه ای را پياده کنند.

ديپلمات های پنج کشور عضو دائم شورای امنيت به همراه آلمان روز دوشنبه در نيويورک اعلام کردند که به توافقی همه جانبه نزديک شده اند .


گروه ۱+۵، بيش از يک هفته است که برای تنظيم پيش نويس قطعنامه ای عليه فعاليت های هسته ای جمهوری اسلامی، گرم گفت و گو هستند تا آن را به شورای امنيت ارائه دهند.


امير جونز پری، نماينده بريتانيا در سازمان ملل پس از پايان مذاکرات دو ساعته نمايندگان شش کشور فدرتمند جهان به خبرنگاران گفت: آنها به پيشرفت قابل توجهی دست يافته اند .


وی افزود: پس از بررسی کارشناسان و تاييد دولت های متبوع گروه ۱+۵، روز سه شنبه، ۱۳ مارس، گفت و گوها ادامه خواهد يافت تا اين موضوع جلو رود.


وی همچنين گفت: امروز، سه شنبه، پيشرفت کار خود را به ۱۰ عضو غيردايمی شورای امنيت گزارش خواهيم داد.


نمايندگان دائمی کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين در شورای امنيت سازمان ملل، همراه با نماينده آلمان در هفته گذشته گفت و گوهای خود را برای تهيه پيش نويس قطعنامه ای تنبيهی عليه ايران دنبال کردند.


ويتالی چورکين، نماينده روسيه در سازمان ملل اعلام کرد که اصول پيش نويس قطعنامه آماده شده اما در باره جزييات سه يا چهار موضوع بايد مذاکرات بيشتری صورت بگيرد.


شورای امنيت در ۲۳ دسامبر سال گذشته با صدور قطعنامه ای از ايران خواست تا روند فرآوری و غنی سازی اورانيوم خود را به حال تعليق درآورد و برای اين انجام اين درخواست، ۶۰ روز مهلت تعيين کرد، اما مقام های جمهوری اسلامی به اين قطعنامه توجهی نشان ندادند و بر شدت فعاليت های هسته ای خود افزودند.


سرپيچی جمهوری اسلامی از اجرای قطعنامه موجب شده است که شش کشور قدرتمند جهان برای متقاعد ساختن مقام های تهران، طرح تحريم ها و مجازات های تازه ای را پياده کنند.


نارضايتی روسيه و چين


هفته گذشته چين و روسيه در باره بخش هايی از پيش نويس ابراز ناخرسندی کردند و بويژه از محدوديت سفر مقام های جمهوری اسلامی و مسدود شدن دارايی های سپاه پاسداران در خارج از ايران و همچنين جلوگيری از کمک های فنی به نهادهايی که در برنامه هسته ای ايران فعاليت می کنند ابراز نارضايتی کرده بودند.


ويتالی چورکين، نماينده روسيه در سازمان ملل اعلام کرد که اصول پيش نويس قطعنامه آماده شده اما در باره جزييات سه يا چهار موضوع بايد مذاکرات بيشتری صورت بگيرد.


ونگ گوانگيا، نماينده دائمی چين در سازمان ملل نيز گفت که تحريم های مالی و بازرگانی از پيش نويس حذف شده است.


در همين حال، الخاندرو وولف، نماينده آمريکا در سازمان ملل ضمن ابراز خرسندی از پيشرفت مذاکرات اعضای گروه ۱+۵ گفت که بايد برای آگاهی از نظريات دولت خود منتظر بمانيم.ديپلمات های پنج عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان گفته اند که اگر ايران روند فناوری و غنی سازی اورانيوم خود را به حال تعليق درآورد، تحريم های شورای امنيت نيز معلق خواهد شد.

از سوی ديگر، توماس ماستک، نماينده آلمان در سازمان ملل گفت: هدف از اين پيش نويس مجازات يا آسيب رساندن به ايران نيست و ما فقط می خواهيم ايران برای خروج از انزوای خود ساخته اش، راهی پيدا کند.


ديپلمات های پنج عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان گفته اند که اگر ايران روند فناوری و غنی سازی اورانيوم خود را به حال تعليق درآورد، تحريم های شورای امنيت نيز معلق خواهد شد.


احمدی نژاد به نيويورک می رود؟


روز يکشنبه، مقامات ايران اعلام کردند که رييس جمهوری ايران ابراز تمايل کرده است تا در نشست شورای امنيت برای اعلام مواضع ايران درباره برنامه هسته ای تهران شرکت کند .


غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران يکشنبه اعلام کرد که اگر جلسه شورای امنيت برای موضوع هسته ای ايران تشکيل شود رييس جمهوری ايران در آن شرکت می کند.


به گفته وی، « دکتر احمدی نژاد برای دفاع از حقوق ملت ايران در زمينه بهره مندی از فناوری صلح آميز هسته ای شخصا در اين جلسه حضور خواهد يافت.»


به نظر می رسد شورای امنيت بزودی نشستی را برای بحث و بررسی پيش نويس قطعنامه دوم تشديد تحريم ها عليه ايران برگزار کند و اين سوال مطرح است که آيا رييس جمهوری ايران در اين جلسه حاضر خواهد شد.


خبر اعلام حضور آقای احمدی نژاد از سوی محافل داخلی و رسانه های ايران مورد انتقاد قرار گرفته و آن را « پرهزينه» دانسته اند. از سوی ديگر ديپلمات های مستقر در سازمان ملل نيز اين ايده را در نوع خود جالب دانسته اند چرا که از نظر آنها، حضور رييس جمهوری يک کشور در نشست نمايندگان سياسی غير معمول است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG