لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۱۹

سومالی با ایران قطع رابطه کرد؛ کومور سفیرش را فراخواند


راهپیمایی اعتراضی در ایران در واکنش به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه عربستانی، ادامه دارد.

رسانه‌های عربی روز پنجشنبه ۱۷ دی از اقدام دولت سومالی در قطع روابطش با ایران در پی حمله به سفارتخانه عربستان سعودی و کنسولگری این کشور در مشهد خبر دادند. مجمع‌الجزایر کومور نیز سفیرش را از ایران فراخوانده است.

شبکه‌های خبری الجزیره والعربیه و سایت روزنامه البیان امارات، از جمله رسانه‌هایی هستند که خبر قطع روابط سومالی با جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، دولت سومالی به سفیر ایران ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک سومالی را ترک کند. همچنین نمایندگی «کمیته امداد امام خمینی» یک هفته فرصت دارد تا خاک سومالی را ترک کند.

سخنگوی دولت سومالی پیش از جلسه پنجشنبه هیات دولت آن، ایران به «سازماندهی یک گروه شبه‌نظامی سومالی همچون گروه شبه‌نظامی حوثی و شبه‌نظامیان وابسته در سوریه» متهم شده است.

این بیانیه افزوده است که مسئولان ایرانی به همین منظور، به سومالی رفت‌وآمد می‌‌کنند.

دو روز پیش وزارت امور خارجه سومالی با صدور بیانیه‌ای، حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی را، نقض صریح کنوانسیون‌های بین‌المللی و عرف‌های دیپلماتیک توصیف کرده بود.

این بیانیه افزوده بود که سومالی، در کنار عربستان سعودی در عملیات نظامی‌اش علیه تروریسم و «تلاش‌هایش برای حمایت از امنیت و ثبات در خاک خود و منطقه» می‌ایستد.

کومور سفیرش را از ایران فراخواند

در همین مجمع‌الجزایر کومور اعلام کرد که در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در ایران، سفیرش را از تهران فرا خوانده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه کومور در بیانیه‌ای «تجاوز» به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران را محکوم کرد.

این بیانیه بر ضرورت «احترام به مقررات بین‌المللی و قانون مصونیت نمایندگی‌های دیپلماتیک برای تضمین صلح و حاکمیت کشورها» تاکید و اعلام کرد که سفیرش را از ایران فرا خوانده است.

مجمع الجزایر کومور با مساحت دو هزار کیلومتر مربع در جنوب شرقی آفریقا و در نزدیکی ماداگاسکار قرار دارد.

قطع رابطه سومالی و فراخواندن سفیر کومور از تهران، در ادامه موج عربی برای اعتراض به حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران صورت می‌گیرد.

در همین رابطه، ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین و سودان، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند. امارات متحده عربی، سطح مناسبات دیپلماتیک‌اش را با ایران کاهش داد. کویت و قطر هم سفرای‌شان را از ایران فرا خواندند.

حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان سعودی در اعتراض به اعدام شیخ نمر النمر روحانی معترض شیعه سعودی روی داد. شنبه گذشته، ۴۷ تن که به «اقدام‌های تروریستی» محکوم شده بودند، در عربستان سعودی اعدام شدند. اکثر اعدام شدگان از منتسبان به گروه القاعده بودند. اما چهار تن از اعدام شدگان شیعه بودند که النمر یکی از آن‌ها بود.

اعدام شیخ نمر النمر، خشم شیعیان منطقه را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG