لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۳۲

ایران، عربستان را به حمله هوایی به سفارتش در یمن متهم کرد


سفارتخانه ایران در یمن

تهران روز پنج‌شنبه، ۱۷ دی عربستان سعودی را متهم کرد که سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا، پایتخت یمن، را هدف حملات هواپیماهای خود قرار داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را در این باره بازتاب داده است که عنوان می‌کند این حمله خسارت‌هایی به سفارتخانه وارد آورده و تعدادی از نیروهای محافظ ساختمان را نیز مجروح کرده است.

حسین جابری‌انصاری تاکید داشته که دولت عربستان سعودی این اقدام را «آگاهانه و عامدانه» انجام داده و به «نقض تمامی کنوانسیون‌ها و قواعد حقوقی بین‌المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک» دست زده است.

گزارش ایسنا اما اطلاعات بیشتری درباره این حمله به دست نمی‌دهد. با این حال خبرگزاری رویترز از حملات هوایی شدید عربستان سعودی و همپیمانان آن به صنعا در روز پنج‌شنبه خبر داده است.

رویترز می‌نویسد که روز پنج‌شنبه صنعا هدف ده‌ها حمله هوایی قرار گرفت تا جایی که ساکنان پایتخت یمن می‌گویند که این سنگین‌ترین حملات هوایی از آغاز جنگ تاکنون بوده است.

این گزارش از کاخ ریاست جمهوری یمن و یک پایگاه نظامی در جنوب صنعا به عنوان نمونه‌هایی از اماکنی نام می‌برد که هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند اما در تمام گزارش اشاره‌ای به سفارت ایران در صنعا نمی‌شود.

تنش میان ایران و عربستان که در ماه‌های اخیر مدام بیشتر می‌شد به دنبال اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه، اعتراض تهران به این اعدام و هجوم عده‌ای به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد وارد مرحله جدیدی شده تا جایی که ریاض روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده است.

ایران در تحولات یمن نیز از شیعیان حوثی حمایت می‌کند که همچنان پایتخت این کشور را در تصرف خود دارند در حالی که عربستان سعودی با حملات هوایی خود به شورشیان حوثی تلاش می‌کند آنها را از مناطق تحت تصرف خود عقب براند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG