لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۳۴

مخالفان اسد: طی ماه اوت بیش از پنج هزار نفر در سوریه کشته شدند


نمایی از شهر حلب در شمال سوریه که صحنه درگیری های شدید میان نیروهای بشار اسد و ارتش آزاد سوریه است.
ديده‌بان حقوق بشر سوريه با اعلام اينکه در ماه اوت گذشته، پنج هزار و ۴۴۰ نفر در سوريه کشته شدند، اين ماه را خونبار‌ترين ماه از زمان آغاز بحران سوريه در حدود ۱۸ ماه گذشته اعلام کرد.

از سوی دیگر، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف)، گزارش داد که در يک هفته گذشته، دستکم ۱۶۰۰ نفر در سوريه کشته شدند که خونبار‌ترين هفته اين کشور از زمان آغاز اعتراض‌ها است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبد الرحمان مدير ديده‌بان حقوق بشر سوريه گفته است که در ماه اوت گذشته، دستکم پنج هزار و ۴۴۰ نفر در اين کشور کشته شدند. از اين ميان چهار هزار و ۱۱۴ نفر غير نظامی، ۱۰۵ نفر از نيروهای جدا شده از ارتش سوريه و یک هزار و ۲۲۱ نفر از نظاميان دولتی هستند.

بنا بر آمار ديده‌بان حقوق بشر سوريه، از آغاز بحران سوريه تا پايان ماه اوت، دستکم ۲۶ هزار و ۲۳۸ نفر در اين کشور کشته شدند. ۱۸ هزار و ۶۹۵ نفر از اين افراد غير نظامی، شش هزار و ۵۰۹ از آنها از نظاميان وابسته به نيروهای دولتی و یک هزار و ۷۹ نفر نیز از افراد وابسته به ارتش آزاد سوريه- مخالفان مسلح بشار اسد ریيس جمهوری اين کشور- هستند.

پيشروی مخالفان در حلب

از سوی ديگر، درگيری ميان نيروهای دولتی و مخالفان بامداد دوشنبه ادامه يافت. به گزارش شبکه «العربيه» ارتش آزاد سوريه موفق شد با عقب راندن نيروهای دولتی، کنترل کامل منطقه العامريه در مرکز حلب را به دست گيرد. اين شبکه خبری تصاويری از درگيری‌ها و ورود نيروهای مخالف به اين منطقه را پخش کرده است. اين در حالی است که درگيری‌ها در اطراف اين منطقه همچنان ادامه دارد.

به گزارش شبکه خبری الجزيره، اتحاديه کميته‌های هماهنگی اعتراض‌ها اعلام کرد که صبح دوشنبه دستکم ۴۰ نفر در سراسر سوريه کشته شدند که بيشتر از آن‌ها از حلب هستند.
اين در حالی است که خبرگزاری رويترز به نقل از فعالان سوری از کشتاری جديد در حومه حماه خبر داده است. بنا بر اين گزارش، نيروهای دولتی به روستای الفان در حومه حلب يورش برده و دست به کشتاری ساکنان آن زدند.

شبکه خبری شام می‌گويد که در اين کشتار، دستکم ۲۵ نفر کشته شدند. تصاويری از روستا بر روی شبکه اينترنت منتشر شده است.

منابع مخالفان همچنين از کشتار در منطقه الحزه در حومه دمشق خبر دادند که در آن دستکم ۱۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

اتحاديه کميته‌های هماهنگی اعتراض‌ها در سوريه، شمار کشته شدگان روز يکشنبه در سراسر اين کشور را دستکم ۱۴۴ نفر اعلام کرده است.

شبکه خبری شام گزارش داده است که صدای چندين انفجار در مناطق جنوب دمشق پايتخت سوريه از جمله زينبيه، يلدا، ببيلا، البويضه، حجيره و الذيابيه شنيده شده است. اين انفجار‌ها با گلوله باران توپخانه‌ای مناطق و شنيده شدن صدای رگبار همراه شد.

اين گزارش می‌افزايد که شماری از نيروهای حزب کارگران کردستان، به سمت تظاهر کنندگان در شهر کردنشين عامودا در استان حسکه آتش گشودند که اين حادثه به کشته و زخمی شدن شماری از تظاهر کنندگان شد.

الابراهيمی: ماموريت پایان بحران سوریه، «شبه محال» است

از سويی الاخضر الابراهيمی فرستاده جديد ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب به سوريه گفت که تلاش‌های ديپلماتيک برای پايان دادن به بحران سوريه «شبه محال» است و تلاش‌های فعلی کافی نيست.

الابراهيمی که با تلويزيون بی‌بی سی گفت‌و‌گو کرده است، تاکيد کرد که از دشواری ماموريتی که به او سپرده شده آگاه است. او خاطرنشان کرد که نمی‌گويد ماموريتش محال است، بلکه شبه محال است و تلاش‌های صورت گرفته تا کنون برای پايان دادن به بحران سوريه کافی نيست.

در مقابل، وزارت امور خارجه سوريه يکشنبه اعلام کرد که الاخضر الابراهيمی «در آينده‌ای نزديک» به این کشور خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوريه، جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه اين کشور در مصاحبه‌ای تلويزيونی گفته است: «الابراهيمی به زودی به سوريه خواهد آمد و مورد استقبال خواهد گرفت. ما سخنان او را خواهيم شنيد و او هم سخنان ما را خواهد شنيد.»

او افزود که موانع ايجاد شده در مسير تلاش‌های برای حل و فصل بحران سوريه نه به شخص فرستاده ويژه باز می‌گردد و نه به طرف سوری. او انگشت اتهام را به «کشورهای بزرگ در شورای امنيت سازمان ملل متحد» نشانه رفت که به «امتناع از گفت‌و‌گو» تشويق می‌کنند.

سوريه: سخنان مرسی نا‌اميد کننده است

از سوی ديگر، جهاد مقدسی در مصاحبه با شبکه تلويزيونی ان بی‌ان لبنان، سخنان محمد مرسی ریيس جمهوری مصر در افتتاحيه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران را «نا‌اميد کننده» توصيف کرد.

مقدسی ادامه داد: «سخنان مرسی به اندازه‌ای دور از واقعيت بود که موجب نا‌اميدی می‌شود. مرسی دارای پشتوانه اخوان المسلمين است البته او ریيس يک کشور عربی بسيار مهم است و به مرور زمان واقع گرا‌تر خواهد شد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه سوريه ادامه داد: «سوريه اميدوار است که مصر به نقش طبيعی خود باز گردد تا تعادل به همکاری مشترک عربی بازگردد.»

محمد مرسی در سخنان پنجشنبه گذشته خود در تهران، نطام حاکم بر سوريه را «ستمگر» توصيف و بر پشتيبانی از مردم سوريه در مقابل اين نظام، تاکيد کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG