لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۹

کاخ سفید: سفر نمایندگان کنگره به ایران «غیر سازنده» است


سفر ماه گذشته خانم پلوسی به سوريه نيز با واکنش منفی کاخ سفيد روبه رو شده بود.

کاخ سفيد آمريکا روز چهارشنبه اظهار تمايل يک نماينده کنگره آمريکا برای سفر به ايران را برای رهبران دمکرات کنگره « غير سازنده و غير مفيد» ارزيابی کرد.


انتقاد کاخ سفيد آمريکا پس از آن مطرح شد که تام لنتوس، رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا به خبرنگاران گفته بود که وی ده سال است تلاش می کند تا با گرفتن ويزا به ايران سفر و با رهبران جمهوری اسلامی ملاقات کند.


در واکنش به اظهار نظر کاخ سفيد، آقای لنتوس در پاسخ گفت که حتی اگر کاخ سفيد بخواهد، اعضای کنگره آمريکا گياه گلخانه ای نيستند.


با وجود آنکه تام لنتوس گفته بود فکر می کئد نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمريکا نيز مايل به سفر به ايران است، يک سخنگوی خانم پلوسی گفت وی قصدی برای انجام اين سفر نداشته است.

وی در بيانيه ای گفت:« نمايندگان کنگره نياز دارند تا اطلاعات دست اولی درباره موضوعات بحث انگيز به دست آورند، زيرا همچنان که متاسفانه تاکنون ديده ايم، نمی توانيم به دولت که بايد اطلاعات دقيق و مستند به ما ارائه کند اعتماد کنيم.»


تام لنتوس روز سه شنبه گفته بود:« من آماده سفر به ايران هستم و فکر می کنم که رييس مجلس نمايندگان آمريکا نيز تمايل دارد چنين سفری را انجام دهد.»


اما به رغم سخنان آقای لنتوس ، يک سخنگوی نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمريکا گفت که وی قصدی برای سفر به ايران نداشته است.


آقای لنتوس که خود از مجارهای بازمانده از هولوکاست است، گفت و گو با محمود احمدی نژاد را حائز اهميت دانسته است.


رييس جمهوری اسلامی ايران سال گذشته در سخنانی جنجال برانگيز، هولوکاست را «افسانه» خواند و اعلام کرد که اسراييل بايد « از صفحه روزگار» محو شود.


دانا پرینو، قائم مقام سخنگوی کاخ سفید می گوید: اينکه دمکرات هايی در کنگره وجود دارند که برای سفر به تهران برنامه ريزی می کنند باعث «دردسر» است.

سفر ماه گذشته خانم پلوسی به سوريه نيز با واکنش کاخ سفيد منفی روبه رو شده بود و جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا ديدار رييس مجلس نمايندگان اين کشور از دمشق را ارسال «پيام های متناقض» به دولت سوريه دانست.


ايالات متحده امريکا بارها ايران را متهم به حمايت از تروريسم و شورشيان عراقی برای ضربه زدن به منافع واشينگتن کرده است. اين در حالی است که تهران اين اتهامات را رد می کنند.


روز چهارشنبه، ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی نظامی آمريکا در عراق، جمهوری اسلامی را به آموزش تروريست ها در سرهم کردن و به کار بردن بمب های کنار جاده متهم کرد.


اين ژنرال آمريکايی، در کنفرانس مطبوعاتی خود در بغداد گفت: «ما می دانيم که اين بمب ها در خارج ساخته و به طور قاچاق، به عراق وارد می شوند.»


وی افزود که ما می دانيم که چگونگی سرهم کردن و نصب آنها، در ايران آموزش داده می شود.


دانا پرينو، قائم مقام سخنگوی کاخ سفيد آمريکا نيز روز چهارشنبه گفت: «در حالی که اظهارات ژنرال کالدول نشان دهنده دخالت ايران در امور داخلی عراق است، اينکه دمکرات هايی در کنگره وجود دارند که برای سفر به تهران برنامه ريزی می کنند، باعث دردسر است.»


وی گفت:«چنين سفرهايی، غير سازنده و غير مفيد است و شامل همه نمايندگان جمهوريخواه و دمکرات کنگره می شود. ولی من خبر ندارم که هيچ جمهوريخواهی برای ملاقات با محمود احمدی نژاد درخواست داده باشد.»


موضوع برنامه هسته ای ايران که واشينگتن آن را بلندپروازانه و در مسير دستيابی تهران به سلاح اتمی ارزيابی می کند، از ديگر موضوعات چالش برانگيز در روابط دو کشور است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG