لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۷

انتقاد ترامپ از دادستان کل: سشنز نباید از تحقیقات درباره روسیه کناره‌گیری می‌کرد


جف سشنز (راست) دادستان کل آمریکا و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری.

رییس‌جمهوری آمریکا با انتقاد از جف سشنز، دادستان کل، گفته است که وی نباید از تحقیقات درباره روسیه کناره‌گیری می‌گیرد. آقای سشنز به این انتقاد پاسخ داده و تاکید کرده است تا هر زمان مناسب باشد به کار خود ادامه می‌دهد.

انتقاد علنی و بی‌سابقه دونالد ترامپ از دادستان کل و یکی از سرسخت‌ترین متحدان رییس‌جمهوری نشان دهنده یک دلخوری قدیمی است، ولی به گفته دو تن از مشاوران آقای ترامپ با هدف مجبور کردن آقای سشنز به کناره‌گیری نبوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ از تصمیم جف سشنز برای عدم مداخله در تحقیقات وزارت دادگستری در مورد مناسبات کارزار آقای ترامپ با دولت روسیه عصبانی است.

وی روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه به روزنامه نیویورک تایمز گفت اگر می‌دانست که جف سشنز چنین تصمیمی خواهد گرفت هیچگاه او را به مقام دادستان کل آمریکا منصوب نمی‌کرد.

آقای ترامپ در بخشی از مصاحبه با این روزنامه گفت: «سشنز هیچگاه نمی‌بایست از این تحقیقات کناره‌گيری می‌کرد. و اگر قرار بود چنین کاری بکند باید قبل از آنکه من منصوبش کنم این نکته را به من می‌گفت و من یک نفر دیگر را انتخاب می‌کردم».

کاخ سفید تلاش نکرده است که سخنان آقای ترامپ را نرم‌تر کند و یا اعتماد کامل به دادستان کل کشور را نشان دهد. به جای آن دو مشاور دونالد ترامپ گفتند که سخنان علنی رییس‌جمهوری دقیقا شبیه اظهارنظرهای غيرعلنی او در مورد جف سشنز است.

این دو مشاور آقای ترامپ حاضر نشدند نام‌شان فاش شود چون قانونا حق ندارند در مورد دیدگاه‌های رییس‌جمهوری اظهار نظر کنند.

جف سشنز در واکنش به این انتقاد گفته است که شغل خود را دوست دارد و تصمیم دارد تا به کارش ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی اظهار داشت: «ما عاشق این کار هستیم، عاشق این وزارتخانه هستیم، و برنامه من این است تا جایی که مناسب است به کارم ادامه دهم».

جف سشنز پس از آنکه معلوم شد ملاقات خود با سفیر روسیه در دوران کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ را برملا نکرده است از تحقیقات مربوط به مناسبات کارزار ترامپ با دولت روسیه کناره‌گیری کرد. جف سشنز این تصمیم را بدون مشورت با رییس‌جمهوری گرفت و عملا راه را برای انتصاب یک مشاور ویژه، رابرت مالر، هموار کرد.

تحقیقات رابرت مالر، مشاور ویژه و تحقیقات جداگانه‌ای که همزمان در کنگره آمریکا در جریان است بر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ تاثیر زیادی گذاشته و تاکنون پای تعداد زیادی از نزدیکان وی از جمله دونالد ترامپ جونیور پسرش و جارد کوشنر دامادش را به این ماجرا کشانده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید با وجودی که دونالد ترامپ این موضوع را رد کرده ولی به نظر می‌رسد که او کماکان پوشش شبکه‌های تلویزیونی کابلی از تحقیقات مربوط به مناسبات کارزار او با دولت روسیه را تماشا می‌کند.

گاهی اوقات او به متحدانش گفته است که این موضوع ختم شده و به زودی جنجال‌های مربوط به آن به پایان خواهد رسید ولی در مواقع دیگر اذعان کرده که احتمالا این موضوع بر تمام دوران ریاست‌جمهوری او سایه خواهد انداخت.

از قرار معلوم جف سشنز در مقطعی به دونالد ترامپ پیشنهاد کرده بود که حاضر است از مقامش استعفا دهد ولی رییس‌جمهوری این پیشنهاد را نپذیرفت. یکی از مشاوران دونالد ترامپ گفت سخنان اخیر رییس‌جمهوری در مصاحبه با نیویورک تایمز بیانگر تمایل او به برکناری آقای سشنز نیست هر چند او پذیرفت که واکنش دادستان کل به این انتقادهای تند و علنی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

جف سشنز اولین سناتوری بود که از نامزدی دونالد ترامپ حمایت کرد و هر دو دیدگاه‌های سختگیرانه‌ای در زمینه مهاجرت دارند. برخی از مشاوران قدیمی جف سشنز اکنون در دفتر ریاست‌جمهوری مشغول به کار هستند، از جمله استیون میلر از مشاوران ارشد رییس‌جمهوری در زمینه سیاستگذاری که معمار اصلی طرح بحث برانگیز ممنوعیت سفر به آمریکاست.

دونالد ترامپ در مصاحبه با نیویورک تایمز از احتمال برکناری رابرت مالر نیز صحبت کرده و اشاره کرد که در مورد جیمز کومی مدیر سابق اف‌بی‌آی اطلاعات زیانباری دارد.

آقای ترامپ گفت انتخاب رابرت مالر برای ریاست این تحقیقات تضاد منافع است چون پس از برکنار کردن جیمز کومی، با او در مورد احتمال بازگشتش به اف‌بی‌آی صحبت کرده بود.

دونالد ترامپ افزود: «موارد دیگری از تضاد منافع وجود دارد که تاکنون آنها را مطرح نکرده‌ام ولی یک زمانی آنها را خواهم گفت».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG