لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۳۸

تاکید ترامپ و می بر لزوم عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای


کنفرانس خبری دونالد ترامپ و ترزا می در لندن

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید بریتانیا و ایالات متحده متفق‌القول هستند که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و باید حمایت از تروریسم را متوقف کند.

دونالد ترامپ این اظهارات را روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد در نشست خبری مشترک با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در لندن بیان کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت که هم آمریکا و هم بریتانیا بدنبال دستیابی به اهداف مشترک در قبال ایران هستند.

خانم می افزود: لندن به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است ولی تهران نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند.

وی در عین حال با اشاره به تنش‌های اخیر در مناسبات ایران و آمریکا گفت که باید هرکاری برای کاهش تنش‌ها انجام داد.

ترزا می با ذکر این‌که کشورش در مورد موضوع تغییرات اقلیمی و مسئله ایران با ایالات متحده تفاوت نظر دارد در عین حال افزود که مناسبات بریتانیا با ایالات متحده «ارزشمند و عمیق» است.

در این نشست خبری، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه بر گسترش روابط اقتصادی با بریتانیا تأکید کرد و گفت که «پتانسیل فوق‌العاده‌ای» در این زمینه وجود دارد.

دونالد ترامپ که همواره از طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده در ادامه گفت که ایالات متحده متعهد است که پس از وقوع برگزیت، مناسبات تجاری خود با بریتانیا را به‌شدت افزایش دهد. او گفت که ظرفیت این تجارت، به باور او، می‌تواند دو یا حتی سه برابر میزان کنونی باشد.

رئیس جمهوری آمریکا به تازگی حتی تاکید کرده است که بریتانیا بدون قرارداد توافق هم می‌تواند و باید از اروپایی‌ها جدا شود.

موضوع دیگری که سران دو کشور به آن پرداختند موضوع چگونگی تعامل با شرکت چینی هواوی بود.

آمریکا معتقد است که این شرکت از سوی دولت کمونیست چین حمایت می‌شود و ورود آن به بازار احداث زیرساخت‌های جدید اینترنتی در غرب راه جاسوسی یا نفوذ چین به غرب را باز می‌کند.

بریتانیا هنوز به طور کامل در این زمینه متقاعد نشده و برنامه‌هایی برای اجازه دادن به هواوی برای نصب تجهیزات اینترنت نسل پنجم در بریتانیا دارد.

دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک امروز، سه‌شنبه، گفت که ایالات متحده و بریتانیا قادرند هرگونه اختلاف نظر درباره هواوی را حل‌وفصل کنند.

آقای ترامپ در پاسخ به این پرسش که «آیا این تفاوت نظر می‌تواند باعث شود که ایالات متحده دیگر اطلاعات حساس را در اختیار بریتانیا نگذارد؟» گفت که چنین نیست.

او تصریح کرد: «این‌طور نیست زیرا ما بی‌شک در مورد هواوی و در تمام موارد دیگر به توافق خواهیم رسید.»

گزارش‌ها از راهپیمایی تعداد زیادی از مخالفان سیاست‌های دونالد ترامپ در خیابان‌های لندن حکایت دارند و رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این موضوع نیز در نشست خبری مشترک گفت که او تنها «گروه کوچکی» از معترضان را در خیابان‌ها دیده و رسانه‌ها را متهم به پراکندن «اخبار جعلی» در مورد تعداد راهپیمایان کرد.

سفر سه روزه دونالد ترامپ به بریتانیا از روز ۱۳ خرداد آغاز شد. روز دوشنبه ملکه الیزابت دوم در کاخ باکینگهام میزبان ترامپ و همسرش ملانیا بود.

صادق خان، شهردار لندن، یکی از منتقدان به سیاست‌های دونالد ترامپ است و جدال لفظی بین او و ترامپ حتی پیش از ورود رئیس جمهور آمریکا به لندن خبرساز شد.

صادق خان در روزهای اخیر از استقبال گرم از دونالد ترامپ در لندن انتقاد کرد و ترامپ روز دوشنبه کمی پیش از ورودش به لندن با انتشار توئیتی به این انتقاد صادق خان واکنش نشان داده و نوشت که به باور او شهردار لندن در کار خود «بسیار بد عمل کرده» و افزود که وی «بهتر است تمرکزش متوجه جرم و جنایت در لندن باشد نه من.»

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG