لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۲۵

دونالد ترامپ: آدم بدهای زیادی می‌خواهند به آمریکا بیایند


دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن از دادگاه تجدیدنظر خواست تا سریع‌تر رای خود را درباره فرمان اجرایی‌اش صادر کند و گفته که «آدم بدهای» زیادی فکر می‌کنند که در مقطع فعلی باید به آمریکا بیایند.

پس از اینکه دادگاه استیناف در سانفرانسیسکو روز یکشنبه با درخواست تجدیدنظرِ وزارت دادگستری آمریکا برای ابقای فرمان اجرایی دونالد ترامپ مخالفت کرد، قرار است دلایل موافقان و مخالفان فرمان ممنوعیت ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر به آمریکا، روز سه‌شنبه در این دادگاه بررسی شود.

در حالی که منتقدان می‌گویند روش اجرای این فرمان اشکالاتی دارد و موجب ایجاد هرج‌ومرج می‌شود،‌ شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید با اطمینان اعلام کرده است که برنده دادگاه تجدیدنظر، دولت خواهد بود.

آقای ترامپ در توئیتی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، نوشته است: «تهدید ناشی از تروریسم اسلام افراطی بسیار جدی است، کافی است به آنچه که در اروپا و خاورمیانه می‌گذرد نگاهی بیاندازید. دادگاه‌ها باید سریع عمل کنند!»

خبرگزاری رویترز نیز از وی نقل قول کرده است: «دادگاه تجدیدنظر باید نظر او را درباره فرمان مهاجرتی تایید کند» چرا که به گفته آقای ترامپ، «آدم بدهای زیادی فکر می‌کنند باید در مقطع فعلی به آمریکا بیایند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از قول آقای ترامپ نوشته که باور نمی‌کرد دولتش ناچار شود برای تایید ممنوعیت ورود مهاجران و پناهندگان، در دادگاه‌ها مبارزه کند.

رییس‌جمهوری آمریکا در دیدار با کلانترهای پلیس در کاخ سفید افزود که فرمان اجرایی او کشور را محافظت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: برخی از آدم‌ها با «مقاصد خرابکارانه» در تلاش هستند تا «بخش زیادی از قدرت ما را ضعیف کنند».

آقای ترامپ می‌گوید که آمریکایی‌های بیشتری از سیاست‌های او حمایت می‌کنند تا کسانی که علیه فرمان اجرایی‌اش دست به اعتراض می‌زنند.

رییس‌جمهوری آمریکا روز هفتم بهمن با امضای یک فرمان اجرایی ورود اتباع هفت کشور ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی، سومالی و یمن را به مدت ۹۰ روز به خاک ایالات متحده ممنوع کرد. برنامه ورود پناهندگان نیز تا ۱۲۰ روز معلق شده است، ضمن اینکه ممنوعیت ورود پناهندگان سوری «نامحدود» است.

یک قاضی سیاتل در ایالت واشینگتن این حکم را به طور موقت لغو کرده است و اکنون دادگاه تجدیدنظر در سانفرانسیسکو باید درباره اختلاف میان دولت و این قاضی اعلام نظر کند که احتمالا اواخر روز سه‌شنبه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG