لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۲۸

دونالد ترامپ: آمریکا یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرد


دونالد ترامپ (چپ) در نشست خبری مشترک با مارک روته، نخست‌وزیر هلند، در کاخ سفید این خبر را اعلام کرد.

دونالد ترامپ می‌گوید ناو جنگی «یو اس‌اس باکسر» آمریکا یک پهپاد ایرانی را که به هزار متری آن نزدیک شده بود را سرنگون کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه گفت که این اتفاق در تنگه هرمز رخ داده است.

آقای ترامپ که همراه با مارک روته، نخست‌وزیر هلند، در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت پس از اینکه پهپاد ایرانی به هزار متری ناو «یو اس‌اس باکسر» نزدیک شد و به هشدارها توجه نکرد، کشتی آمریکایی موضع دفاعی گرفت.

به گفته وی، پهپاد ایرانی امنیت ناو آمریکایی و خدمه آن را تهدید کرده بود.

رئیس‌‌جمهوری آمریکا افزود: «این آخرین مورد از اقدامات متعدد تحریک‌آمیز و خصمانه ایران علیه کشتی‌های در حال تردد در آب‌های بین‌المللی است».

آقای ترامپ تاکید کرد: «ایالات متحده این حق را برای خود محفوظ می‌داند تا از نیروها، تجهیزات و منافع خود حفاظت کرده و از همه کشورها می‌خواهد تا مانع‌تراشی ایران بر سر راه عبور مرور آزاد و تجارت جهانی را محکوم کنند».

وی همچنین از همه کشورها خواست تا«از کشتی‌های خود که عازم تنگه هرمز هستند حفاظت و در آینده با ما همکاری کنند».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در گفت وگو با خبرنگاران در نیویورک گفته است، «تاکنون گزارشی در این باره به من نرسیده است و باید منتظر اظهار نظر مقامات نظامی بود.».

اما ساعتی بعد، وزیر امور خارجه ایران با انتشار عکسی از فاصله جغرافیایی ایران و آمریکا در توییتر خود نوشت: «جهت یادآوری.»

سرنگونی پهپاد ایران پس از آن صورت می‌گیرد که یگان موشکی سپاه روز ۳۰ خرداد امسال یک پهپاد پیشرفته آمریکایی را در تنگه هرمز ساقط کرد.

ایران می‌گوید که پهپاد آمریکایی وارد حریم هوایی‌اش شده بود ولی آمریکا این ادعا را رد کرده و گفته که این پهپاد بر فراز آب‌های بین‌المللی بوده است.

از آن زمان تنش بین دو کشور به اوج خود رسیده است و این نگرانی بوجود آمده که یک درگیری تصادفی بین ایران و آمریکا ممکن است به جنگی تمام عیار در خاورمیانه منجر شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از اقدام ایران گفته بود که پس از هدف قرار گرفتن پهپاد کشورش تصمیم گرفت که دستور حمله محدود به ایران را صادر کند، اما به دلیل نگرانی از تلفات انسانی احتمالی این حمله، ده دقیقه قبل از انجام آن منصرف شد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، نیز روز دوم تیر هشدار داده بود که تهران نباید «ملاحظه‌ای» که رئیس‌جمهوری آمریکا در لغو حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به‌ خرج داده را «با ضعف اشتباه بگیرد».

ایالات متحده بارها ایران را به خاطر حمله به چندین نفتکش طی ماه‌های گذشته در نزدیکی آب‌های امارات و دریای عمان مقصر دانسته است. تهران این اتهام را رد کرده است.

روز پنجشنبه واشینگتن از ایران خواست تا یک شناور خارجی و خدمه آن را که سپاه پاسداران توقیف کرده است آزاد کند.

این شناور با نام «ریاح» از روز شنبه از صفحه رادار محو شده بود و روز پنجشنبه اعلام شد که به «دلیل قاچاق سوخت» توقیف شده است. هرچند سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه گفته بود که شناور یاد شده دچار نقص فنی شده و در حال تعمیر است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/ ک.ر

دیدن نظرات (۱۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

در همین زمینه

XS
SM
MD
LG