لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۶

برنامه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و باب‌المندب


ژنرال جوزف دانفورد می‌گوید، آمریکا کشتی های فرماندهی در اختیار این ائتلاف جدید قرار می‌دهد.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، سه شنبه ۱۸ تیرماه گفت که ایالات متحده به دنبال تشکیل ائتلافی نظامی با شماری از کشورها جهت تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های بین المللی در تنگه هرمز و باب المندب است.

رویترز می‌گوید، در چارچوب این طرح که به تازگی نهایی شده است آمریکا کشتی‌های فرماندهی و همچنین تجهیزات تجسسی را در اختیار این ائتلاف قرار می‌دهد. کشورهای عضو این ائتلاف نیز کار گشت‌زنی و اسکورت کشتی‌های تجاری با پرچم‌های خود را در آب‌های بین المللی مجاور ایران و یمن انجام خواهند داد.

طبق این گزارش، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه در نشستی با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده جزییات این طرح را بررسی کرده است.

ژنرال جوزف دانفورد در این زمینه اظهار داشت، ما در حال حاضر با تعدادی از کشورها در حال تعامل هستیم تا ائتلافی را برای تضمین امنیت و آزادی کشتیرانی را در تنگه هرمز و باب المندب تشکیل دهیم.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اضافه کرده است، فکر می‌کنم احتمالا در چند هفته آینده مشخص خواهد شد که چه کشورهایی از اراده سیاسی لازم برای حمایت از این ابتکار برخوردارند و سپس همکاری‌های مستقیم نظامی برای شناسایی قابلیت مورد نیاز جهت حمایت از این طرح را مشخص کنیم.

شماری از مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی تاکنون در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا موضوع بستن تنگه هرمز را به میان کشیده‌اند؛ اظهاراتی که واکنش‌هایی را در ایالات متحده همراه داشته‌است.

در اردیبهشت سال جاری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ تهدید کرد چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه این تنگه را خواهد بست.

به دنبال حمله به شش نفتکش و کشتی تجاری در خلیج فارس و دریای عمان در ماههای اخیر موضوع اسکورت نفتکش‌ها در این منطقه بیش از هر زمانی مطرح شده است. آمریکا و عربستان ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کردند. اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

همچنین سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط نیروهای سپاه پاسداران در ۳۰ خرداد در تنگه هرمز نگرانی در خصوص درگیری بین آمریکا و ایران را تشدید کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته که پس از هدف قرار گرفتن این پهپاد تصمیم گرفته دستور حمله محدود به ایران را صادر کند، اما به دلیل نگرانی درباره‌ تلفات انسانی احتمالی این حمله، فعلاً از انجام آن منصرف شده است.

باب‌المندب خليج عدن و اقيانوس هند را به دريای سرخ متصل می‌كند و علاوه بر کالاهای تجاری روزانه چهار میلیون بشکه نفت خام از طریق این تنگه به اروپا صادر می‌شود.

ژنرال جوزف دانفورد گفته است که آمریکا کشتی‌های فرماندهی و کنترل را در اختیار ائتلاف قرار خواهد داد اما کشورهای عضو ائتلاف می‌بایست کشتی هایی برای گشت‌زنی و ارتباط با کشتی‌های فرماندهی در اختیار ائتلاف قرار دهند.

وی اضافه کرده است، انتظار این است که کار گشت زنی و اسکورت را کشورهای دیگر عضو ائتلاف انجام دهند.

رئیس ستاد ارتش آمریکا تصریح کرده است، ماموریت‌های این ائتلاف براساس تعداد کشورهایی که حاضرند در آن شرکت کنند، تعیین خواهد شد.

با استفاده از رویترز؛ خ/ت

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG