لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۷

تجمع اسلامگرایان ترکیه مقابل کنسولگری ایران


جبهه مبارزين اسلامی شرق بزرگ در ترکيه که يک گروه سنی افراطی و غير قانونی است، خود را ميراث دار امپراتوری عثمانی می داند .

تعدادی از اسلامگرايان استانبول روز جمعه پس از اقامه نماز در مسجد جزره قسيم پاشا در جاقال اوغلو، در برابر کنسولگری جمهوری اسلامی ايران تجمع کردند .


به گزارش آژانس خبرترک، تجمع کنندگان در مقابل کنسولگری ايران در استانبول خود را مبارزين جبهه اسلاميون شرق بزرگ و نوادگان ياوز سليم سلطان عثمانی معرفی کردند که در دشمنی با اهل تشيع شهرت دارد .


تظاهر کنندگان در گفت وگوی مطبوعاتی خود خواستار مقابله مسلمانان با شيعيان ايران شده و جمهوری اسلامی را عامل پشت پرده اعدام صدام حسين معرفی کرده اند .


به گفته اين افراد، جمهوری اسلامی ايران از طريق عوامل شيعه خود در دولت مالکی، اعدام سريع صدام را عملی کرد و نحوه اجرای حکم اعدام صدام و شعار دادن طرفداران مقتدی صدر که به گفته آنها يک شيعه عامل ايران است، اين واقعيت را نشان داد .


در پی آن شماری از معترضين در صدد برآمدند پرچم جمهوری اسلامی ايران را به آتش بکشند که با مداخله پليس و دستگيری ۸ تن، از اين اقدام جلوگيری شد .


بدنبال اين حمله، گفت وگوهايی ميان مقامات سفارت ايران و وزارت خارجه ترکيه صورت گرفت که هنوز جزئيات آن منتشر نشده است .


جبهه مبارزين اسلامی شرق بزرگ در ترکيه که يک گروه سنی افراطی و غير قانونی است، خود را ميراث دار امپراتوری عثمانی می داند .


روزنامه مليت چاپ آنکارا در شماره روز شنبه خود گزارش حمله به کنسولگری ايران در استانبول را منتشر کرده است .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG