لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۳۱

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار کمک سه میلیارد دلاری به یمن شد


دبیرکل سازمان ملل بار دیگر گفته که «یمن شاهد بدترین بحران انسانی جهان است».

دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین خواستار دو میلیارد و ۹۶۰ میلیون دلار کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی به مردم یمن شد.

آنتونيو گوترش در کنفرانس کشورهای کمک‌کننده به يمن در ژنو اعلام کرد که کمک‌های ‌بشردوستانه باید بدون هیچ پیش شرطی در دسترس مردم یمن قرار گیرد و همه بنادر این کشور برای رساندن کمک‌ها، دارو، غذا، کالا و سوخت مورد نیاز برای حمل آنها آزاد باشد.

سازمان ملل پارسال خواستار ۲.۵ میلیارد دلار کمک‌های جهانی برای مردم جنگ‌زده یمن شده بود که ۷۳ درصد آن تامین شد.

یمن طی سه سال گذشته با جنگ داخلی مواجه بوده که پای ائتلاف به رهبری عربستان نیز به جنگ با حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران به این مناقشه باز شده است.

جنگ یمن تاکنون ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته و بیش از ۲۲ میلیون نفر نیازمند کمک‌ هستند.

سازمان ملل امسال خواستار کمک فوری برای حداقل ۱۳ میلیون نفری شده است که به شدت به این کمک‌ها نیاز دارند. از این تعداد ۸.۴ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار دارند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «یمن شاهد بدترین بحران انسانی جهان است، اما ما با حمایت جهانی می‌توانیم از افتادن این کشور به یک فاجعه طولانی‌مدت جلوگیری کنیم».

ائتلاف به رهبری عربستان پارسال تمام راه‌های زمینی، دریایی و هوایی یمن را در پاسخ به شلیک موشک حوثی‌ها به عربستان مسدود کرد اما اکنون مقداری از شدت محاصره مرزهای یمن کاسته شده است.

برگزاری کنفرانس یمن چند روز پس از حمله هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان به بندر الحدیده این کشور انجام می‌شود که منجر به کشته شدن افراد غیرنظامی، از جمله چند کودک شد.

سازمان ملل این حمله را «یکی از حملات مرگبار علیه کودکان از آغاز جنگ یمن در مارس سال ۲۰۱۵» توصیف کرد.

سایت رسمی سازمان ملل نیز روز دوشنبه گزارش داد که آقای گوترش در نظر دارد با همه مقام‌های شرکت‌کننده در کنفرانس یمن به صورت دوجانبه دیدار کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس / د.خ /ک.ر
XS
SM
MD
LG