لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۲

سازمان ملل: بیش از دو هزار مهاجر امسال در مدیترانه غرق شده‌اند


نجات یک مهاجر در دریای مدیترانه (عکس از آرشیو)

سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۵ آبان گفت از آغاز سال جاری میلادی بیش از دو هزار مهاجر در مسیر عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده و مقصد نیمی از قربانیان ایتالیا بوده است.

چارلی یاکسلی سخنگوی دفتر امور پناهجویان سازمان ملل متحد گفت: «در روزهای اخیر پس از کشف جسد ۱۷ نفر در سواحل اسپانیا رقم مهاجرانی که در سال جاری در دریای مدیترانه غرق شده‌اند از مرز دو هزار نفر گذشت».

به گفته او در سال جاری میلادی حدود ۱۰۵ هزار مهاجر و پناهجو وارد اروپا شده اند و این رقم به نسبت دوره قبل از سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است. ولی تعداد افرادی که غرق شده اند نشان می دهد مرگ در دریای مدیترانه به نسبت تعدادی که از این مسیر عبور می کنند به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

او افزود:«دفتر پناهجویان سازمان ملل بارها خواسته است که در مورد این وضعیت بايد اقدامات جدی صورت بگیرد. دریای مدیترانه از سالها پیش به خطرناکترین مسیر دریایی عبور مهاجران و پناهجویان بدل شده و این برای همه باید غیرقابل پذیرش باشد.»

جول میلمن سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت گفت این پنجمین سال متوالی است که تعداد مهاجرانی که از این مسیر به اروپا می آیند به بالاتر از ۱۰۰ هزار نفر رسيده است. ولی به گفته او در سالهای قبل رقم مهاجران خیلی زودتر از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد.

در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ تعداد مهاجرانی که از مسیر مدیترانه به اروپا رسیدند در ماه ژوئیه به ۱۰۰ هزار نفر رسید و تعداد مهاجران در سال ۲۰۱۵ در ماه ژوئن و در سال ۲۰۱۶ در ماه فوریه از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد.

در سال میلادی جاری مقصد اصلی مهاجران و پناهجویانی که از دریای مدیترانه عبور می کنند اسپانیا بوده که تاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر از پذیرفته است. یونان با پذیرش حدود ۲۷ هزار نفر و ایتالیا با پذیرش حدود ۲۲ هزار نفر در رتبه‌های بعدی هستند.

اما به گفته سازمان بین المللی مهاجرت مقصد حدود هزار و ۲۶۰ نفر از کسانی که غرق شده اند ایتالیا بوده است.

بسیاری از مهاجران با قایق‌های ناامن که سرنشینان زیادی حمل می کنند از شمال آفریقا به سوی سواحل جنوبی اروپا سفر می کنند.

سخنگوی دفتر امور پناهجویان سازمان ملل متحد افزود:«ما در مورد اعمال محدودیت‌های قانونی و تردد نهادهای خیریه و بشردوست که در زمینه جستجو و نجات مهاجران در آب‌های مدیترانه فعالیت می کنند به شدت نگران هستیم.»

یکی از مواردی که مشمول این محدودیت‌ها شده کشتی آکواریوس است که زیر نظر پزشکان بدون مرز و شبکه نجات مدیترانه فعالیت می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG