لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۸

عذرخواهی سفیر آمریکا از انتشار ويدئوی تمسخر پرچم قطر


دولت قطر روز پنجشنبه ۲۰ خرداد سفیر آمریکا در آن کشور را احضار کرد تا در مورد ویدئوی تمسخر پرچم قطر از سوی سربازان آمریکایی که در شبکه اینترنت منتشر شده است توضیح دهد.

سفیر آمریکا به سرعت در این مورد عذرخواهی کرد که نشان دهنده اهمیت مناسبات واشنگتن با قطر میزبان یکی از پایگاه‌های مهم نیروی هوایی آمریکا در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دانا شل اسمیت سفیر آمریکا در قطر در پیامی روی شبکه توئیتر نوشت که «از حکومت قطر عذرخواهی کرده» و از نیروهای مسلح آمریکا خواسته تا در مورد این ویدئو تحقیق کنند.

سفارت آمریکا در قطر پیام‌های منتشر شده از سوی سفیر آن کشور روی شبکه توئیتر را تایید کرد ولی حاضر نشد در مورد ویدئو اظهار نظر کند.

وزارت خارجه قطر نیز در مورد این ویدئو تعدادی پیام روی شبکه توئیتر منتشر کرده که در یکی از آنها گفته می‌شود: «از خانم اسمیت خواسته شد در مورد این ویدئو توضیح دهد».

در اظهارنظرهای وزارت خارجه قطر توضیح بیشتری داده نشده و مقامات آن کشور به تقاضای خبرگزاری آسوشیتدپرس برای ارائه توضیحات بیشتر در این مورد پاسخ ندادند.

توهین به پرچم ملی قطر در این کشور جرم تلقی می‌شود که مجازات آن می‌تواند تا سه سال زندان و پرداخت جریمه‌ای ۵۵ هزار دلاری باشد.

این ویدئو ۳۰ ثانیه‌ای که روی اینترنت منتشر شده، دو سرباز آمریکایی را جلوی یک پرچم آمریکا و یک پرچم قطر نشان می‌دهد. زمان و محل فیلمبرداری مشخص نیست هر چند به نظر می‌رسد در یک تاسیسات آمریکایی باشد چون نشان بزرگ ایالات متحده آمريکا روی دیواری که پشت سربازان قرار دارد مشاهده می‌شود.

یکی از سربازان آمریکایی در آغاز این ویدئو می‌گوید: «من در یک محل ناشناخته‌ای هستم به نام ....» و قبل از تمام کردن جمله‌اش با چهره‌ای متعجب به پرچم قطر نگاه می‌کند و زیر لب پوزخند می‌زند.

سرباز زنی که در کنار اوست می‌گوید: «باید جدی رفتار کنیم».

صدای مردی که ظاهرا مشغول فیلمبرداری است در جواب می‌گوید: «از این جدی‌تر نمی‌شه».

قطر محل استقرار پایگاه هوایی بزرگ العدید است. این پایگاه محل استقرار بخشی از سرفرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و فرودگاه اصلی جنگنده‌هایی است که در حملات به گروه «خلافت اسلامی» در سوریه و عراق شرکت دارند.

از سالها پیش نظامیان آمریگایی به پایگاه هوایی العدید به عنوان تنها پایگاه خارج از منطقه تهدیدهای امنیتی اشاره می‌کردند و احتمالا سربازی که در ویدئو دیده می‌شود این نکته را به تمسخر گرفته است.

سرفرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه تاکنون در این مورد موضع گیری نکرده است.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG