لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۰

سفارت آمریکا در مسکو از ممنوعیت دسترسی به اموال خود خبر داد


پرچم برافراشته روسیه در ساختمانی چسبیده به سفارت آمریکا در مسکو.

سفارت ایالات متحده در آمریکا روز دوشنبه ۹ مرداد مقام‌های روس را متهم کرد که از دسترسی کارکنان این سفارتخانه به یک ساختمان آن در بیرون از شهر مسکو جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این ممنوعیت در حالی اعمال شده است که روسیه اجازه دسترسی اعضای سفارت به اموال این ساختمان را تا اواسط روز سه‌شنبه داده بود.

وزارت امور خارجه روسیه هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

این ساختمان که مقر آن در شمال- غرب مسکو است از سوی سفارت آمریکا اجاره شده تا کارکنانش بتوانند برای امور تفریحی از آن استفاده کنند.

روسیه گفته است که به دنبال تصویب تحریم‌های تازه علیه مسکو دست به یکسری اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد.

رویترز می‌گوید یکی از تصویربرداران آن پنج خودرو از جمله یک کامیونت را با پلاک‌های دیپلماتیک مشاهده کرده بود که قصد ورود به این محل را داشتند تا اموال را جمع‌آوری کند ولی از ورود آنها ممانعت به عمل آمد. از این محل در روسی به عنوان «داچا» نام برده می‌شود.

یک سخنگوی سفارت آمریکا گفته است: «پیرو اطلاع دولت روسیه، هیئت دیپلماتیک ایالات متحده در روسیه تا اواسط روز اول اوت (۱۰ مرداد) امکان دسترسی به داچا را داشت».

او افزوده است: «ما نه امروز و نه دیروز به این محل دسترسی نداشتیم. ما شما را به دولت روسیه ارجاع می‌دهیم که در این زمینه توضیح دهند».

کرملین اعلام کرده است که آمریکا باید ۶۰ درصد از کارکنان خود که شامل ۷۵۵ نفر می‌شوند را کاهش دهد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که کارکنان سفارت آمریکا در مسکو روز دوشنبه به یک نشست دعوت شدند که در آن، جان اف. تفت، سفیر ایالات متحده، درباره تصمیم روسیه اطلاع‌رسانی کرد.

این شدیدترین تنش دیپلماتیک میان دو کشور از زمان جنگ سرد است.

یکی از اشخاص حاضر در این نشست که نخواست نامش فاش شود، گفته است که «فضای این جلسه شبیه مراسم ترحیم بود».

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز یکشنبه از ایالات متحده خواست تا ۷۵۵ نفر از کادر دیپلماتیک خود را در مسکو تا ماه سپتامبر کاهش دهد و دو ساختمان متعلق به آن نیز به تصرف در آمدند.

او گفت که این اقدام در راستای واکنش به تأیید دور جدید تحریم‌های کنگره آمریکا علیه مسکو است.

آقای پوتین افزود انتظار نمی‌رود «در آینده نزدیک» تغییری در روابط مسکو و واشینگتن ایجاد شود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز دوشنبه گفت که این ۷۵۵ نفر شامل شهروندان روسی نیز خواهد شد که بخش عمده‌ای از کادر ۱۲۰۰ نفره سفارت و کنسولگری آمریکا در مسکو را تشکیل می‌دهند.

سنای آمریکا پنجشنبه هفته گذشته با اکثریت قاطع آراء طرح تشدید تحریم‌های روسیه را تصویب کرد. طرحی که در پاسخ به مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته آمریکا، و نیز اقدام روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود تهیه شده بود.

آمریکا در دسامبر سال گذشته و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، دو اقامتگاه مربوط به سفارت روسیه را بست و ۳۵ دیپلمات روس را از خاک خود اخراج کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG