لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۶

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز شنبه با هشدار در مورد اینکه روابط مسکو و واشینگتن ممکن است برای مدتی طولانی در بن‌بست بماند، اعلام کرد که ۷۵۵ دیپلمات آمریکایی باید خاک کشورش را ترک کنند.

این نخستین اظهار نظر رئیس‌جمهور روسیه پس از تصویب تحریم‌های اخیر در کنگره آمریکا علیه این کشور است. تحریم‌هایی که انتظار می‌رود به تأیید دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برسد.

پیشتر وزارت خارجه روسیه خواهان آن شده بود که ایالات متحده تا پایان تابستان شمار کارکنانش در این کشور را به ۴۵۵ نفر کاهش دهد. درست همان میزانی که دیپلمات‌های روس در خاک آمریکا حضور دارند.

روز یکشنبه اما ولادیمیر پوتین در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی راشا ۲۴ اعلام کرد که «بیش از هزار تن» در سفارت آمریکا در مسکو کار می‌کنند یا مشغول به کار بوده‌اند، و «۷۵۵ تن از آنها باید به فعالیت خود در روسیه پایان دهند».

او همچنین اضافه کرد که انتظاری نمی‌رود «در آینده نزدیک» تغییر وضعیتی در روابط مسکو و واشینگتن پدیدار شود.

آقای پوتین در این زمینه گفت که «ما به قدر کافی منتظر بهبود احتمالی وضعیت بوده‌ایم و اگر حتی قرار باشد این وضعیت تغییر کند، در آینده نزدیک نخواهد بود».

سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع آرا طرح تشدید تحریم‌های روسیه را از تصویب گذراند. طرحی که در پاسخ به مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، و نیز اقدام روسیه برای الحاق کریمه به خاک خود تهیه شده بود.

دو کشور ایران و کره شمالی هم در این طرح که در اصل با عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» در سنای آمریکا تصویب شده بود.

دونالد ترامپ که انتظار می‌رود با امضای این طرح، آن را به قانون تبدیل کند، پیشتر گفته است که به دخالت روسیه در انتخابات به نفع خود اعتقاد ندارد و اخیراً نیز گفته است که در دیدار خود با ولادیمیر پوتین دو بار از او در این مورد سؤال کرده اما او این موضوع را رد کرده است.

آقای ترامپ در عین حال تأکید کرده که تا زمان حل مشکلات در سوریه و اوکراین، تغییری در تحریم‌های روسیه صورت نخواهد گرفت.

آمریکا در دسامبر سال گذشته میلادی، در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، دو اقامتگاه مربوط به سفارت روسیه را بست و ۳۵ دیپلمات روس را از خاک خود اخراج کرد.

روسیه در آن زمان، با این امید که بحران در روابط دو کشور با استقرار دولت جدید التیام یابد، از مقابله به مثل خودداری کرده بود، اما روز جمعه و در واکنش به تحریم‌های جدید علاوه بر درخواست برای کاهش دیپلمات‌های آمریکا، یک اقامتگاه و یک انبار متعلق به آمریکا را بست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG