لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۱۹

ترامپ تغییر در تحریم‌های روسیه را به «حل مشکلات سوریه و اوکراین» مشروط کرد


نخستین دیدار دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین جمعه گذشته در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ روی داد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، روز یکشنبه با اشاره به دیدار اخیر خود با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، یادآور شد که اکنون زمان «همکاری سازنده با روسیه» است اما همزمان تأکید کرد که تا زمان «حل مشکلات اوکراین و سوریه» موضع آمریکا در مورد تحریم روسیه تغییر نخواهد کرد.

در یک رشته توئیت که بامداد یکشنبه به وقت واشینگتن توسط آقای ترامپ منتشر شد، رئیس‌جمهور آمریکا به اختصار به موضوعات مورد بحث با همتای روس خود اشاره کرده است؛ مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، برقراری آتش‌بس در بخش‌هایی از سوریه، مقابله با تهدیدهای سایبری، و همچنین تحریم‌های روسیه.

نخستین دیدار دونالد ترامپ با همتای روس خود، روز جمعه در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ روی داد و پس از این دیدار که بیش از دو ساعت به طول انجامید، وزیر خارجه آمریکا از توافق دو طرف بر سر توقف خشونت‌ها در سوریه خبر داد.

در این زمینه آقای ترامپ در یکی از توئیت‌های خود گفته است که او با ولادیمیر پوتین بر سر «برقراری آتش‌بس در بخش‌هایی از سوریه» که می‌تواند جان بسیاری را حفظ کند، گفت‌وگو کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تأکید کرده که «اکنون زمان پیش رفتن و همکاری سازنده با روسیه است».

آقای ترامپ در توئیت دیگری گفته است که تحریم‌های روسیه در دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین مورد گفت‌وگو قرار نگرفته، و در عین حال تصریح کرده است که «تا زمانی که مشکلات سوریه و اوکراین حل نشود، هیچ تغییری صورت نخواهد گرفت».

روسیه از زمان مداخله نظامی در اوکراین که به الحاق شبه‌جزیره کریمه به این کشور منجر شد، موضوع رشته تحریم‌هایی از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده است، و اخیراً نیز سنای آمریکا در ضمیمه‌ای که به مصوبه تحریم‌های ایران اضافه کرد، تحریم‌های دیگری را علیه این کشور در نظر گرفت.

این مصوبه که با حمایت ۹۸ سناتور آمریکایی از تصویب گذشت اکنون در دستور کار مجلس نمایندگان است. در صورت تصویب این طرح در مجلس نمایندگان، امضای رئیس‌جمهور آمریکا آن را به قانون تبدیل خواهد کرد.

«مداخله روسیه» در انتخابات آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا در رشته پیام‌های توئیتری خود در روز یکشنبه همچنین گفت که از همتای روس خود درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوبار مصرانه سئوال کرده اما ولادیمیر پوتین چنین امری را تکذیب کرده است.

آقای ترامپ یادآور شد که موضع خود در این زمینه را پیشتر بیان کرده است.

دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا که موضوع بررسی‌های مستقل دو کمیته اطلاعاتی در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا و نیز مستشار ویژه تعیین شده در این زمینه است، گرچه رئیس‌جمهور آمریکا چندین بار از این بررسی‌ها انتقاد کرده است و روسیه نیز چنین دخالتی را رد کرده است.

بر پایه گزارش رویترز، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفته بود که دونالد ترامپ، تضمین روسیه را در مورد عدم عدم دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پذیرفته است.

همین خبرگزاری به نقل از ولادیمیر پوتین هم نوشت که در ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا «او پرسش‌هایی کرد، من پاسخ دادم، و به نظرم رسید که او از پاسخ‌های من راضی بود».

رویترز یادآوری می‌کند که دونالد ترامپ پیشتر گفته بود که به نظرش روسیه می‌تواند در هک کردن ایمیل‌های کمیته ملی دموکرات‌ها دخالت داشته باشد، اما کشورهای دیگری هم ممکن است چنین کاری کرده باشند.

او در عین حال روز یکشنبه تصریح کرد که در گفت‌وگوهایش با رئیس‌جمهور روسیه، بر سر تشکیل یک واحد امنیت سایبر «نفوذناپذیر» توافق شده که با تشکیل آن موضوعاتی چون «هک کردن انتخاباتی» و «بسیاری از مسائل منفی دیگر» مورد مراقبت و امنیت قرار گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG