لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۵

ترامپ: دو بار از پوتین پرسیدم در انتخابات آمریکا دخالت کرده یا نه


رئیس‌جمهوری ایالات متحده در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری رویترز می‌گوید دو بار، مستقیما، از رئیس‌جمهوری روسیه پرسیده آیا در انتخابات آمریکا دخالت کرده یا نه. ترامپ در عین حال در این مصاحبه گفته هیچ اطلاعی از دیدار پسرش با وکیل روس نداشت.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

بخشی از مصاحبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با خبرگزاری رویترز، به موضوع اتهامات جامعه اطلاعاتی آمریکا به روسیه، با محوریت «دخالت» در روند انتخابات سال گذشته و یا گزارش‌ها در مورد «دستور» ولادیمیر پوتین برای چنین اقدامات احتمالی، مربوط می‌شود.

ترامپ با اشاره به دیدار اخیر خود با پوتین -نخستین از این دست زمان روی کارآمدن ۴۵مین رئیس‌جمهوری آمریکا- می‌گوید مستقیما از هم‌تای روس خود پرسیده آیا در انتخابات دخالت کرده‌است یا نه:

گفتم 'آیا این کار را کردی'؟ و او گفت 'نه، نکردم. به‌هیچ‌وجه'. بعد برای بار دوم، این‌بار به شکل کاملا متفاوتی، از او پرسیدم. او گفت به‌هیچ‌وجه نه.

در پاسخ به رویترز در این‌مورد که آیا او به این پاسخ‌ها باورد دارد؛ رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید:

ببینید! چیزی اتفاق افتاده و ما باید بفهمیم جریان چیست. چون نمی‌توانیم بگذاریم که در روند انتخابات چنین چیزی اتفاق بیافتد. بنابراین… چیزی اتفاق افتاده و ما باید بفهمیم چه چیزی.

آقای ترامپ در مورد آقای پوتین گفته است:

یک‌کسی گفته اگر او (پوتین) این کار (دخالت‌های انتخاباتی) را کرده باشد، تو چیزی دستگیرت نخواهد شد. این نکته بسیار جالبی‌ست.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده، پوتین و نیز شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، را سیاستمدارانی‌ توصیف کرده که به‌دنبال برآورده کردن منافع کشور خود هستند:

من آدمی نیستم که به خیلی آدم‌های دیگر اعتماد کنم. ولی او (پوتین) رئیس‌جمهوری روسیه است. آن (کشور) دومین کشور قدرتمند اتمی در جهان است. من رهبر آمریکا هستم. من عاشق کشور خودم هستم. او عاشق کشور خودش است.

دونالد ترامپ، مانند گذشته، تاکید کرده‌است که هیچ ارتباطی میان ستاد انتخاباتی او و مقام‌های روس وجود نداشته؛ آن‌چه خود به بخشی از تحقیقات جاری در کنگره و پلیس فدرال ایالات متحده، معطوف می‌شود. از منظر آقای ترامپ، حزب دمکرات، به‌دنبال بهانه برای توجیه شکست هیلاری کلینتون، رقیب او در انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

او در بخشی از مصاحبه‌اش می‌گوید با توجه به تفاوت‌هایی که میان منافع آمریکا و روسیه در مورد مسائلی مانند رقابت در بازار انرژی و افزایش توان‌مندی‌های نظامی وجود دارد، مایل بود از پوتین بپرسد آیا اساسا از او حمایت کرده‌است؟

اتهام‌های مربوط به دخالت‌های روسیه در روند انتخابات ایالات متحده، طی روزهای اخیر، و با توجه به گزارش‌های منتشرشده در مورد دیدار پسر ترامپ و یک وکیل روس و ایمیل‌های ردوبدل‌شده در این رابطه، بار دیگر بعد تازه‌ای به‌خود گرفته‌است.

بخشی از مصاحبه رویترز با رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به همین موضوع مربوط می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن حمایت دوباره از فرزند خود می‌گوید «تا همین چند روز پیش که در این مورد شنیده» هیچ اطلاعی از دیدار پسرش و ناتالیا وسِـلنیتسکایا، وکیل روس، نداشته‌است.

دیدار پسر ترامپ و شماری از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی او در جریان رقابت‌های سال پیش، پس از آن صورت گرفت که خانم وسِـلنیتسکایا مدعی شد، اطلاعاتی مخرب در مورد ستاد هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات، دارد.

بیشتر بخوانید: پسر ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی «با یک وکیل مرتبط با مسکو» دیدار کرده بود

بر اساس ای‌میل‌های ردو‌بدل‌شده در این رابطه،‌ فردی به نام راب گلدستون، که به ‌لابی‌گری مشهور است، به دونالد ترامپ جونیور گفته بود که ارائه این اطلاعات در چارچوب حمایت روسیه و دولت آن کشور از آقای ترامپ است. پسر دونالد ترامپ در پاسخ نوشته بود «اگر همان چیزی که می‌گویی باشد، عاشقش هستم»، ‌و پس از آن دیداری با وکیل روس داشت.

دونالد ترامپ جونیور، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس ضمن آن‌که فضای ایجادشده را «مضحک» و «غلوشده» توصیف کرده، گفته بود پدرش هیچ اطلاعی از دیدار سال پیش نداشت.

↲​بیشتر بخوانید: فرزند دونالد ترامپ ای‌میل‌های خود در مورد نشست با روس‌ها را منتشر کرد

آقای ترامپ نیز روز گذشته از پسر خود دفاع کرده و گفته بود اقدامات او، و انتشار ایمیل‌ها نشان می‌دهد که «شفاف عمل کرده، و بی‌گناه است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG