لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۱۲

انجمن جهانی پزشکی محرومیت زندانیان سیاسی ایران از خدمات درمانی را محکوم کرد


انجمن جهانی پزشکی محروم کردن زندانیان سیاسی ایران از خدمات پزشکی و درمانی به عنوان یک شیوه مجازات را محکوم کرد.

مایکل مارموت رییس این نهاد مستقل در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به شواهدی که در گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل درج شده است اشاره کرد که با جزییات کامل، محروم کردن زندانیان سیاسی از درمان و خدمات پزشکی به عنوان یک روش تنبیهی و یا وادار کردن به اعتراف ساختگی را تشریح کرده است.

آقای مارموت در بخشی از این نامه می‌نویسد: «ما در مورد شواهدی که در این گزارش قید شده به شدت نگران هستیم و مایلیم به شما یادآوری کنیم که حکومت جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را پذیرفته و در نتیجه موظف است تمام مفاد این کنوانسیون از جمله ماده ۱۲ که "حق برخورداری همگان از عالی‌ترین امکانات بهداشت جسم و روان" را به رسمیت شناخته است اجرا کند».

آقای مارموت یادآوری می‌کند برخورداری از بهداشت و خدمات درمانی یکی از جنبه‌های مهم حقوق بشر است و طبق قوانین بین‌المللی افراد به خاطر زندانی بودن نباید از آن محروم شوند. مصوبات و مقررات سازمان ملل متحد در زمینه رفتار با زندانیان اعلام می کند: «زندانیان نیز باید از همان خدمات درمانی که سایر مردم جامعه از آن برخوردار هستند بهره‌مند شوند و بدون اینکه به خاطر موقعیت قضایی و حقوقی مورد تبعیض قرار گیرند به طور رایگان به تمامی خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند».

رییس انجمن جهانی پزشکی در ادامه نامه خود می‌نویسد: «محروم کردن زندانیان از خدمات درمانی مصداق بدرفتاری و آزار است و حتی می‌تواند شکلی از شکنجه و رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز قلمداد شود که در تمامی قوانین بین‌المللی حقوق بشر با صراحت کامل ممنوع شده است».

مایکل مارموت از مقامات ایران می‌خواهد محروم کردن زندانیان سیاسی از خدمات پزشکی به عنوان روش تنبیهی را متوقف کرده و تضمین دهند که در مورد مقامات و ماموران زندان از جمله کارکنان بخش پزشکی زندان‌ها که این خدمات را در اختیار زندانیان قرار نمی‌دهند تحقیقات لازم صورت گرفته و در هر موردی که تخلف آنها ثابت شود مورد پیگیرد قرار گیرند.

او در بخش دیگری از این نامه به رهبر ایران می‌افزاید: «علاوه بر این از شما می‌خواهیم که هرگونه تصمیم‌گیری در مورد نیازهای پزشکی و درمانی زندانیان در خارج از زندان بر اساس دلایل و شواهد پزشکی و از سوی پزشکان صالح اتخاذ شود و مقامات غیرپزشکی حق دخالت در این زمینه را نداشته باشند».

«این تقاضاها را از انسانیت و عدالت‌خواهی شما طلب می‌کنیم و امیدواریم برای اجرای خواست‌های ما بلادرنگ اقدامات لازم را انجام دهید».

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG