لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۵

درخواست گزارشگران سازمان ملل: لغو حکم اعدام دو عرب خوزستانی


احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران
چهار بازرس ویژه سازمان ملل روز چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت، در بیانیه‌ای با اشاره به «نقائص بنیادی» در محاکمه دو عرب خوزستانی، از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که حکم اعدام آنها را لغو کنند.

قرار است این دو متهم روز پنج‌شنبه، اول خردادماه، اعدام شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گزارشگران ویژه که احمد شهید، بازرس ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، نیز در میان آنهاست همچنین خواستار محاکمه‌ای تازه و عادلانه برای این دو شهروند عرب ایران شده‌اند.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای که در همین روز چهارشنبه منتشر شد «اعترافات» تلویزیونی دو عرب خوزستانی و حکم اعدام آنها را «تمسخر عدالت» توصیف کرده و از ایران خواسته بود بلافاصله حکم اعدام این دو را لغو کند.

آن طور که در وب‌سایت رسمی این سازمان مدافع حقق بشر آمده است، «پخش این اعتراف تلویزیونی که مشخص نیست در کجا گرفته شده تمسخر عدالت است و حکم آنها باید به سرعت متوقف شود.»

به گفته گزارشگران سازمان ملل، این احتمال هست که حکم اعدام این دو عرب خوزستانی بر اساس همین «اعترافات» تلویزیونی صادر شده باشد.

حسیبه حاج صحراوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، نیز در بیانیه این سازمان گفت: «داستان نگران‌کننده علی چبیشاط و سید خالد موسوی نشانه سیستم پرنقص قضایی ایران است. مردم به طور مرتب مجبور به اعتراف در مورد اتهام‌هایی می‌شوند که مرتکب نشده‌اند و پس از آن احکام سنگینی برای آنها صادر شده و به پای چوبه دار فرستاده می‌شوند.»

وی افزود: «مقامات ایران تمامی قوانین را نقض می‌کنند، از جمله این که به متهمان اجازه دسترسی به محاکمه عادلانه نداده‌اند، اصل برائت را در مورد آنها به کار نمی‌برند و فقط آنها را به مجازات اعدام محکوم کرده‌اند. اجرای این حکم باید درجا متوقف شود.»

علی چبیشاط، سید خالد موسوی و سلمان چایانی روز بیستم آبان‌ماه سال ۹۱ همراه با چند تن دیگر در روستای‌شان در نزدیکی شوش در خوزستان دستگیر شدند.

اتهام این افراد دست داشتن در انفجار خط لوله گاز طبیعی در نزدیکی روستای محل زندگی‌شان اعلام شده است.

از میان افراد دستگیر شده، سلمان چایانی به ۲۵ سال تبعید به یزد محکوم شده است و خالد موسوی و علی چبیشاط به جرم «محاربه» به اعدام محکوم شدند.

در بیانیه گزارشگران ویژه سازمان ملل اشاره شده است که این دو محکوم به اعدام بیش از دو ماه است که با وکیل یا با اعضای خانواده خود هیچ تماسی نداشته‌اند.

تلویزیون دولتی ایران یک بار در تیرماه و سپس در آبان‌ماه سال گذشته مستندی با عنوان «گمشده در تاریکی» پخش کرد که در آن این دو فعال عرب به دست داشتن در انفجار خط لوله گاز در خوزستان «اعتراف» می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر در ابتدای فروردین‌ماه نیز نسبت به اعدام قریب‌الوقوع این افراد هشدار داده بود.

جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته تعدادی از اعراب خوزستان را به جرم خرابکاری و انفجار دستگیر و به اعدام محکوم کرده است، اتفاقی که واکنش‌های بسیاری از سوی فعالان حقوق بشر در سراسر دنیا به دنبال داشته است.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG