لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۸

جنگ فیس بوکی یونانی‌ها با رئیس صندوق بین المللی پول


کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول
کاربران یونانی در فیس بوک در اعتراض به گفته‌های رییس صندوق بین المللی پول در مورد اینکه مردم یونان از پرداخت مالیات فرار می‌کنند، صفحه کریستین لاگارد و صندوق بین المللی پول را مورد حمله قرار داده‌اند. احزاب یونان هم به گفته‌های خانم لاگارد واکنش نشان داده و آن را نادرست خوانده‌اند.

خانم لاگارد در گفت‌و‌گویی با روزنامه گاردین که در ویژه نامه آخر هفته این روزنامه چاپ شده است، گفته بود: «مردم یونان باید با پرداخت مالیات، به خود و کشورشان خدمت کنند.»

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، صفحه فیس بوک خانم لاگارد و صندوق بین المللی پول روز یکشنبه هدف پیام‌های بیشمار زیادی قرار گرفته که برخی از این پیام‌ها حاوی دشنام و ناسزا بوده است. به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، کاربران یونانی همچنین صفحه‌ای با نام «یونانیان در برابر لاگارد» درست کرده‌اند.

گردانندگان این صفحه می‌گویند با هدف نشان دادن نارضایتی مردم یونان از اظهارات رییس صندوق بین المللی پول، این صفحه را راه اندازی کرده‌اند. کاربران یونایی خانم لاگارد را متهم کرده‌اند که بحران مالی آنها را دست کم گرفته و آن را «ساده انگارانه» تلقی کرده است.

یونان در حال حاضر در پنجمین سال از بحران مالی به سر می‌برد و وضعیت بد اقتصاد در این کشور، حوزه پولی یورو را هم با خطر مواجه کرده است. دولت یونان تلاش کرد سیاست‌های ریاضت اقتصادی را به اجرا گذارد که واکنش مردم را به همراه داشت و در انتخابات، به مخالفان دولت رای دادند.

احزاب سیاسی یونان هم روز یکشنبه به گفته‌های خانم لاگارد اعتراض کردند. «اوانجلوس ونیزلوس» رهبر حزب سوسیالیست یونان گفته که این اظهارات، «بی‌احترامی به مردم یونان» است.

«آلکسیس سیپراس»، رهبر جریان چپ یونان هم گفت: «کارگران یونانی سهم خود از پرداخت مالیات را اجرا می‌دهند، هرچند برای آنها سنگین است.»

خانم لاگارد در گفت‌و‌گوی خود با روزنامه گاردین، گفته «حالا زمانی است که مردم یونان باید بپردازند.» وی همچنین افزوده که بیشتر از اینکه نگران یونان و اقتصاد این کشور باشد، نگران کشورهای قحطی زده آفریقایی است و کودکانی که در این کشور‌ها بر اثر گرسنگی جان می‌دهند.

یونان قرار بود در قبال دریافت وام مالی چند میلیارد دلاری از اتحادیه اروپا و صندوق جهانی پول، سیاست‌های ریاضتی جدی را به اجرا بگذارد که با توجه به انتخابات، دریافت این وام با مشکل روبرو شده است.

پس از پیام‌های زیاد کاربران یونانی، صندوق بین المللی پول در صفحه فیس بوک خود نوشت که رییس این صندوق، با مردم یونان و مشکلاتی که با آن روبرو هستند، همدردی می‌کند و به همین دلیل است که صندوق بین المللی پول به یونان کمک می‌کند که از این بحران عبور کند.

آقای ونیزلوس، از سیاستنداران یونامی گفته است که هیچ کس حق ندارد به مردم یونان و در حالی که در حال تجربه بحرانی بزرگ هستند، بی‌احترامی کند. وی گفت: روی کلام من مشخصا و صریح با خانم لاگارد است که گفته‌هایش باعث نارضایتی مردم یونان شد.

آقای سیپراس هم که ائتلاف چپ را رهبری می کند گفته است ا یونان نیازی به همدردی ندارد و اگر خانم لاگارد توضیح می‌خواهد، باید از دولت سابق یونان بپرسد که چرا پول‌های گنده را برای خود مخفی کردند و فشار را روی کارگران آوردند.

مقامات دولت فعلی فرانسه هم به گفته‌های خانم لاگارد اعتراض کرده‌اند. ژان لوک ملانشون، رهبر چپ افراطی فرانسه هم گفته خانم لاگارد باید استعفا دهد.
XS
SM
MD
LG