لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۱

کنیا از خرید نفت ایران انصراف داد


پس از هشدار دولت آمریکا به کنیا در خصوص خرید نفت از ایران، دولت کنیا اعلام کرده است که توافقنامه برای واردات نفت از ایران را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، دولت کنیا اعلام کرده بررسی ها نشان می دهد اجرای قرارداد خرید نفت از ایران هم با تحریم های آمریکا و هم با تحریم های اتحادیه اروپا در تناقض است و ممکن است اقدامات تنبیهی برای نایروبی در پی داشته باشد.

این گزارش حاکی است که «پاتریک نیویکه»، یک مقام ارشد وزارت انرژی دولت کنیا، گفته است که قرارداد دو طرفه بین کینا و ایران را امضا نکرده و یادداشت تفاهمی پیشتر با وزارت نفت دولت جمهوری اسلامی ایران امضا کرده که به شکلی که با قوانین تحریمی در مخالفت نباشد.

«پاتریک نیویکه» گفت: «تحریمی روی خرید نفت از ایران اعمال شده و از این رو قراردادی که ما می خواستیم بر اساس یادداشت تفاهم دو طرفه ببندیم، دیگر ملغی شده و قابل اجرا نیست.»

آمریکا در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، اعلام کرد شرکت هایی که با بخش نفت و انرژی ایران همکاری داشته باشند را مجازات خواهد کرد و البته اعلام کرد تا خرداد ماه مهلت می دهد تا کشورهای مختلف راه های جایگزین را پیدا کنند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ۲۳ ژانویه سال جاری، ۳ بهمن ۱۳۹۰، به رغم بحران مالی برخی از اعضا ازجمله یونان تصمیم گرفتند تا واردات نفت ایران را از اول ژوئیه تحریم کنند.

تحریم جدید ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نه تنها صادرات نفت ایران را هدف قرار می‌دهد بلکه استفاده نفت‌کش‌های ایرانی از بیمه‌های اروپایی را ناممکن می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه طی بیانیه ای گفت: «تحریم ها علیه بانک مرکزی و بخش نفت و انرژی ایران به اجرای کامل درآمده و هر طرفی که تحریم ها را نقض کند، با مجازات های آمریکا روبرو خواهد شد.»

رسانه های کنیا از پاتریک نیکویه در هفته جاری نقل کرده بودند که گفته قرارداد و تفاهم نامه ای با ایران امضا کرده که بتواند میلیون ها بشکه نفت از ایران خریداری کند. روز چهارشنبه وی اعلام کرد از جزییات هشدار آمریکا به کنیا در مورد معامله نفتی با ایران، آگاه نبوده است.

وی همچنین گفت متوقف کردن این قرارداد، ربطی به پرونده دستگیری دو ایرانی متهم به همکاری با سپاه قدس که با مواد منفجره دستگیر شده اند، ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز ۲۳ ژوئن دادگاهی در کنيا دو ايرانی را به نگهداری ۱۵ کيلوگرم مواد منفجره قوی متهم کرد. اين دو ايرانی بازداشت شده اين اتهام را رد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، منابع رسمی دولت کنیا می گویند، این برنامه و طرح ترور منطبق با دیگر طرح های مشابه است که توسط افراد وابسته به ایران علیه اسرائیلی ها در دیگر کشورها انجام شده است.

دو ایرانی که خبرگزاری‌ها از آنها با نام‌های «احمد ابوالفتحی محمد» و «سید منصور موسوی» یاد کرده‌اند، دوم تیرماه توسط پلیس کنیا در شهر مومباسا بازداشت شده و به عضویت در سپاه قدس و تلاش برای اجرای عملیات تروریستی، متهم شده اند.

این دو ایرانی در حال حاضر در حالی در کنیا در بازداشت به سر می‌برند که وزارت خارجه ایران گفته است که از هویت دو فرد بازداشت شده اطلاعی ندارد و در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است.
XS
SM
MD
LG