لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۴
حسين عبداللهی، دبير کميته انضباطی فدراسيون فوتبال ايران خبر داد علی دايی تا اطلاع ثانوی حق مصاحبه در ارتباط با فوتبال را ندارد. درپی اين خبر علی کريمی، کاپيتان پيشين تيم ملی ايران هم اعلام کرد «دايی هر کسی نيست، او اسطوره فوتبال ايران است.»

علی کريمی در سايت شخصی خود اعلام کرد: «همه ما از اينکه دايی يک صندلی در کميته فنی فيفا را به ايران اختصاص داده است به او می باليم. بايد اين را بدانيم که علی دايی هرکسی نيست و بايد به او به چشم اسطوره اين فوتبال نگاه کرد.»

دايی و کريمی در زمينه فنی و در مستطيل سبز اختلافی ديرينه دارند، اما به هنگام محروميت نافرجام کريمی از سوی سردار مصطفی آجورلو (سرپرست برکنار شده تيم فوتبال استيل آذين) به دليل روزه خواری در تمرين، از سوی دايی هم حمايت شده بود.

بازيکن پيشين سال فوتبال آسيا افزوده است: «مطمئنا وقتی خبر ممنوع المصاحبه شدن دايی به آن سوی مرزها يا به گوش اعضای فيفا برسد، جلوه مناسبی نخواهد داشت. دايی از نظر بين المللی چهره ای شناخته شده است.»

علی دايی نيز در نخستين واکنش به ممنوع بودن از مصاحبه در باره فوتبال، روز دوشنبه درحاشيه تمرين تيم پرسپوليس به خبرنگاران گفت: «حالا از مصاحبه در مورد فوتبال ممنوع المصاحبه شدم که شدم. از اين به بعد در مورد مسائل تجاری و درسی مصاحبه می کنم! من حرفهايم را پس نمی گيرم.»

يک شب پيش از اين، حسين عبداللهی در گفت و گوی کوتاهی با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفت: «به دليل مصاحبه‌های اخير علی دايی، که متن آن در خبرگزاری های رسمی کشور موجود است، سرمربی تيم فوتبال پرسپوليس تا اطلاع ثانوی از انجام هر گونه مصاحبه مرتبط با فوتبال محروم شده است.»

برپايه اين گزارش، معاون کميته انضباطی همچنين از احتمال احضار علی دايی به کميته انضباطی خبر داد و گفت: «البته ممکن است کميته انضباطی بدون احضار دايی تصميم قطعی را اعلام کند.»

بر اساس بند دو ماده ۲۳ آيين‌نامه انضباطی، ممکن است علی دايی با محروميت يک ماهه تا يک ساله از انجام هرگونه مصاحبه مطبوعاتی و يا جريمه نقدی، محکوم شود و در صورت سرپيچی از اين محروميت و ادامه به دادن گفت وگوهای مطبوعاتی، ممکن است محروميت سنگين تری برای فرد خاطی در نظر گرفته شود.

انتقاد صريح از علی آبادی

آن چه علی دايی را با محروميت از مصاحبه رو به رو کرد، يک گفت و گوی رسانه ای در هفته گذشته بود که علاوه بر سرمربی پرسپوليس، حسين کاشانی (سرپرست باشگاه)، محمود خردبين (سرپرست تيم) و عليرضا حقيقی (کاپيتان تيم) در آن و طی صحبت های طولانی خود، به طور صريح از محمد علی آبادی (معاون پيشين رييس جمهوری اسلامی و رييس سابق سازمان تربيت بدنی) و مسوولان فدراسيون فوتبال انتقاد کرد.

علی دايی گفته بود: «بزرگترين اشتباه ورزشی‌ام پذيرش سرمربيگری تيم ملی در اين فدراسيون بود. قطعا ۱۰۰ سال ديگر هم چنين اشتباهی را تکرار نمی کنم.»

دايی: مشاور علی‌آبادی سرمربی نوجوانان شده است

علی دايی در مورد اکبر محمدی، سرمربی تيم ملی نوجوانان گفت: «محمدی زمان حضور من در تيم ملی مشاور رئيس سازمان تربيت بدنی (وقت) بود و به محمد علی آبادی اطلاعات غلط می‌داد من چند بار در مورد او با علی آبادی بحث کرده بودم. محمدی را آوردند و مثل آب خوردن جای فردی زحمتکش چون محمود بيداريان، سرمربی تيم نوجوانان کردند.»

دايی افزود: «متاسفانه سرمربی تيم نوجوانان مدعی شده است که با من سابقه همکاری دارد. بله ايشان درست می گويد زمانی که من سرمربی تيم سايپا بودم اين آقا آناليزور (تحليلگر) تيم ما بود اما به خاطر نتايج بدی که گرفتيم او را کنار گذاشتم. ايشان مشاور آقای رييس سازمان و آقای کيومرث هاشمی (معاون پيشين سازمان تربيت بدنی) بود و می‌خواست در کار ما دخالت کند. انتخاب بدون بررسی او باعث شد که تيم نوجوانان مانند آب خوردن در آسيا حذف شد.»

دايی همچنين گفت: « مسئولان فدراسيون فوتبال غير از خود کسی را برای گرفتن کرسی در کنفدراسيون فوتبال آسيا و فيفا معرفی نکرده‌اند. من هم نخست به صورت افتخاری به عضويت کميته فنی فيفا درآمدم و حالا به صورت رسمی عضوی از فيفا شده ام. اگر قرار باشد پستی در فوتبال آسيا به کسی در ايران برسد اينها به من و شما نمی‌دهند و بين خودشان تقسيم می‌کنند.»

دايی در اين نشست در مورد ناکامی تيم‌‌ها فوتبال نوجوانان و جوانان ايران در آسيا همچنين گفته بود: «سال گذشته که تيم نوجوانان قهرمان آسيا شد آقايان مصاحبه می‌کردند و برای خود دبدبه و کبکه‌ای داشتند. چرا امسال که تيم‌ها شکست خوردند، کسی پاسخگو نيست؟ به اعتقاد من اردوهای اين دو تيم بی سابقه بوده برای تيم نوجوانان به اندازه ده سال اردو و برنامه گذاشته بودند. چرا الان که تيم نوجوانان شکست خورده از مسئولان فدراسيون فوتبال کسی حرف نمی‌زند؟ چرا نمی‌آيند بگويند انتخاب اشتباه مربی باعث شکست تيم نوجوانان شده است؟ چرا هميشه زمان ناکامی‌ها مربيان را عوض می‌ کنند و دست به آن سيستمی نمی زنند که آن مربی را به اشتباه انتخاب کرده است؟ اگرکسی من را به عنوان مربی به اشتباه انتخاب کرده، پس چرا آن که به اشتباه اين انتخاب را کرده، پاسخگو نيست؟»

دايی با انتقاد از مسئولان فدراسيون فوتبال همچنين گفت: «اين ها لايحه‌ای را که خودشان برای اداره ماليات نوشته‌اند را تصحيح کرده و عنوان کرده‌اند در تنظيم آن مرتکب اشتباه شده‌اند.»

چند روز پس از انتشار اين گفت وگو بود که فدراسيون فوتبال در قالب کميته انضباطی واکنش نشان داد که تهديد آن، گامی برای بازداشتن سرمربی پيشين تيم ملی از ادامه رک گويی اش بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG