لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۵

انفجار بمب در شمال لبنان ۱۸ کشته برجای گذاشت


بمب در یک ایستگاه اتوبوس در یک منطقه پررفت و آمد طرابلس منفجر شده است. (عکس از AFP)

انفجار يک بمب درنزديکی يک اتوبوس حامل نيروهای ارتش لبنان درشهرطرابلس واقع در شمال لبنان ۱۸ کشته و بيش از ۴۰ مجروح برجای گذاشت.


اين انفجار همزمان با سفر ميشل سليمان، رييس جمهوری جديد لبنان، به سوريه به منظور اعلام برقراری رسمی مناسبات سياسی بين دوکشور و رای زنی برای گشايش سفارتخانه اتفاق افتاد.


مقامات امنيتی لبنان اعلام کرده اند: دست کم ده نفرازکشته شدگان سرباز بوده اند. اين اتوبوس برای انتقال سربازان به ميدان نور واقع در طرابلس رفته بود و بمب در ايستگاه اتوبوس و در ميان جمعيتی که برای سوار شدن به اين اتوبوس به انتظار ايستاده بودند منفجر شد.


اين بمب در خيابانی منفجر شده است که اکثر بانک های شهردر آن قراردارد و در ساعت وقوع انفجار، مملو ازمردمی بود که به سرکارخود می رفتند همچنين اتومبيل هايی که نزديک به این اتوبوس بوده اند هم به شدت آسيب ديدند.


نيروهای اطلاعاتی لبنان تاکيدکردند که تحقيق درمورد عوامل بمبگزار را آغازکرده اند.


شهرطرابلس، واقع در ۹۰ کيلومتری شمال بيروت درهفته های اخيرصحنه درگيری های مسلحانه پی در پی، ميان اقوام و ساکن در اين منطقه بوده است.


اين شهرهمچنين درنزديکی اردوگاه فلسطينی «نهرالبارد» قراردارد که سال گذشته شاهد درگيری های شديد ميان نيروهای ارتش مرکزی لبنان با شبه نظاميان «فتح الاسلام»، يک گروه همسو با «القاعده» بود.


مقامات امنيتی لبنان اعلام کرده اند: دست کم ده نفرازکشته شدگان سرباز بوده اند. اين اتوبوس برای انتقال سربازان به ميدان نور واقع در طرابلس رفته بود و بمب در ايستگاه اتوبوس و در ميان جمعيتی که برای سوار شدن به اين اتوبوس به انتظار ايستاده بودند منفجر شد

رای اعتماد به دولت سنیوره


اين بمب گذاری همچنين يک روز پس از رای اعتماد پارلمان لبنان به دولت جديد اين کشور رخ داد.


روز سه شنبه ۲۶ مرداد ماه، ازميان ۱۲۷ نماينده حاضردرنشست پارلمان بيروت، ۱۰۷ نفربه دولت تازه فواد سنيوره و اساسنامه آن رای موافق دادند.


رای اعتماد پس ازآن امکان پذيرشد که يک کميسيون دولتی پيشنهاد کرد که حزب الله جنگ افزار خود را برای «دفاع ازلبنان» حفظ کند.


دولت فواد سنيوره هفته گذشته اين پيشنهاد را مورد حمايت قرارداد و همچنين به درخواست اکيد حزب الله برای داشتن «حق وتو» درمورد همه تصميم های دولت تن درداد.


مسلح بودن يا نبودن حزب الله برای «مقاومت عليه اسرائيل» و «حق وتو» دو موضوعی بود که دريک سال اخيردرکانون بن بست سياسی لبنان قرارداشت.


به گزارش آسوشيتدپرس، برخی رسانه های لبنان ارزيابی می کنند که انفجارچهارشنبه درمرکزطرابلس تلاشی برای تحت تاثيرقراردادن سفررييس جمهوری لبنان به سوريه باشد.

سوريه پنجشنبه گذشته نيزپس ازشش روزتاييد کرد که ژنرال محمد سليمان مقام ارشد ارتش سوريه درشهرسوری طارطوس کشته شده است.


رسانه های جهان عرب اين ارزيابی را مطرح کرده اند که قتل محمد سليمان، مشاورارشد نظامی بشاراسد و عامل اصلی ارتباط سوريه با حزب الله مربوط به «تسويه حساب های داخلی ميان سران سوريه و حزب الله باشد».


سفرچهارشنبه ميشل سليمان به دمشق نخستين ديداررسمی يک رييس جمهوری لبنان ازسوريه اززمان قتل رفيق الحريری نخست وزيرپيشين لبنان است.


ملی گرايان لبنان اين قتل سياسی و نيزقتل های سياسی متعدد ديگری را که پس ازکشته شدن رفيق الحريری رخ داد، وهمه قربانيان مخالفان نفوذ سوريه درلبنان بودند، به حاکميت سوريه نسبت می دادند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG