لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۷

محمد داوری در فهرست دريافت جايزه بین المللی آزادی مطبوعات


لوگوی کمیته حمایت از خبرنگاران
کميته حمايت از خبرنگاران اعلام کرد امسال جايزه بين المللی آزادی مطبوعات را به چهار تن از کشورهای ايران، روسيه، ونزوئلا و اتيوپی اعطا می کند. محمد داوری، سردبیر سحام نیوز، از ايران اين جايزه را قرار است دريافت کند.

اين جوايز قرار است در ماه نوامبر، ماه آينده ميلادی اعطا شود. در کنار محمد داوری از ايران، نادره عيسايوا از روسيه، داويت کبه ده از اتيوپی و لورنو مارکز از ونزوئلا به عنوان خبرنگارانی که زندگی و امنيت خود را به خطر انداخته اند تا حقايق را بيان کنند، مستحق دريافت جايزه شناخته شده اند.

جوئل سايمون، مدير کميته حمايت از خبرنگاران گفت:« برندگان جايزه آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۰، همه به دليل فعاليت روزنامه نگاری خود با زندان، شکنجه و خشونت روبرو شده اند. هريک هم به شکل موثری در زندگی مدنی جامعه خود موثر بوده اند و خطاها و نادرستی ها را برملا کرده و با فساد مبارزه کرده و نظر انتقادانه خود به حاکميت را حفظ کرده اند.»

محمود داوری، ۳۶ ساله و سردبير سايت سحام نيوز، وبسايت حزب اعتماد ملی در فاش کردن شکنجه ها و تجاوزهای بازداشتگاه کهريزک نقش داشت. با توجه به اين که اين بازداشتگاه به دليل «استاندارد نبودن» بسته شد، با اين حال آقای داوری دستگير شده و به زندان اوين رفت.
وی در حال حاضر به اتهام «اقدام به تبانی عليه نظام» به پنج سال زندان محکوم شده و در زندان به سر می برد. مادر آقای داوری در نامه ای به بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل از شکنجه پسرش در زندان خبر داد.

محمد داوری از ۱۷ شهريور ماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد. به گزارش سحام نيوز، وی پس از نامه ای توسط مهدی کروبی به رييس مجلس خبرگان پيرامون شکنجه و آزار زندانيان سياسی در بازداشتگاه کهريزک دستگير و تحت فشار و شکنجه قرار گرفت تا عليه مهدی کروبی در تلويزيون جمهوری اسلامی اقرار کند.

مهدی کروبی در نامه‌ای به دادستان تهران، مسئوليت تمام اسناد و فيلم‌هايی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ايران ارايه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فيلمبردار مصاحبه‌ها عنوان کرد و گفت او هيج نقش ديگری در اين ماجرا نداشته است.

گزارش شده که آقای داوری هشت ماه است که در زندان انفرادی است و هيچ گونه تماسی با خانواده اش نداشته و اين حق از او سلب شده است. آقای داوری معلم است و از مجروحان جنگ ايران و عراق هم هست و از ناحيه پا و چشم دچار معلوليت شده است.

اين جوايز در روز ۲۳ نوامبر در نيويورک اهدا می شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG