لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۲

حمله هوایی ترکيه به دو روستای شمال عراق


سرپرست نیروهای مرزی عراق می گوید که روستاهای مورد حمله متروکه بوده اند.


مقامات عراقی می گويند که هواپيماهای جنگنده ترکيه روز سه شنبه، ۱۳ نوامبر، به دو روستا در داخل خاک عراق حمله کردند.


حسين تامير، سرپرست نيروهای مرزی عراق گفت: هواپيماهای جنگی ترکيه به دو روستای متروکه در نزديکی مرز ترکيه و عراق حمله کردند اما اين حادثه تلفات جانی در پی نداشته است.


در همين حال وسدی گونل، وزير دفاع ترکيه اعلام کرد که چهار نفر از نيروهای ارتش ترکيه در نبرد با شورشيان کرد در مناطق مرزی ترکيه و عراق کشته شدند.


اين زدو خورد ها در مناطق کوهستانی «گبر» در نزديکی استان سيرناک روی داده است.


خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه تلويزيونی ان تی وی ترکيه گزارش داد که «شورشيان کرد عضو حزب کارگران کردستان - پ کا کا - در جريان اين نبرد تلفات زيادی متحمل شدند» اما در اين گزارش اشاره ای به تعداد تلفات نشده است.


يکی از اعضای حزب کارگران کردستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که درگيری های اخير از عصر روز دوشنبه با تک حمله هايی در داخل خاک ترکيه آغاز شد.


به گفته شاهدان عينی، پرتاب بمب از سوی ارتش ترکيه به روستاهای عراقی در روز سه شنبه حدود نيم ساعت طول کشيد.


اين زد و خوردها، اولين برخورد ارتش ترکيه با شبه نظاميان کرد است که پس از ديدار رجب طيب اردوغان با جرج بوش رييس جمهوری آمريکا در واشنگتن صورت می گيرد.


در اين ملاقات، رييس جمهوری آمريکا ضمن آنکه از ترکيه خواست در مقابل شورشيان کرد عراقی خويشتنداری کند، حمايت واشينگتن را از ترکيه در قبال اقدامات پ کا کا اعلام کرد.


از اواخر ماه سپتامبر تاکنون بيش از ۵۰ سرباز ترک در درگيری با شورشيان کرد عضو حزب کارگران کردستان ترکيه کشته شدند.


پس از اين درگيری ها، ترکيه تعداد زيادی نيروی نظامی و تجهيزات جنگی را در مرز اين کشور با عراق مستقر و تهديد کرد که برای سرکوب شورشيان وارد خاک عراق خواهد شد.


عراق و ايالات متحده آمريکا از ترکيه خواسته اند تا از هرگونه حمله نظامی به مناطق کردنشين پرهيز کند.


منطقه کردستان عراق يکی از مناطق نسبتا آرام اين کشور است و مقامات دولت عراق و آمريکا بيم آن دارند که حمله نظامی ترکيه به اين منطقه، ثبات نسبی شمال عراق را بر هم بزند.


با اين حال مقامات ايالات متحده قول داده اند که در زمينه امنيتی با ترکيه و عليه حزب کارگران کردستان عراق همکاری کنند.


XS
SM
MD
LG