لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۶

کنفرانس بین المللی بغداد آغاز شد


نیروهای امنیتی عراق، حفاظت از منطقه سبز بغداد را برای برپایی این کنفرانس افزایش داده اند.
کنفرانس بين المللی بغداد، با هدف جلب همکاری های بين المللی برای بازسازی عراق و بازگشت ثبات به اين کشور، از صبح روز شنبه در پايتخت اين کشور در حالی آغاز شد که يک روز پيش از آن، زلمای خليل زاد، سفير آمريکا در بغداد، از امکان مذاکره با نماينده ايران در کنفرانس خبر داده بود.

هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، صبح شنبه، رسما اين کنفرانس را که با حضور قدرت های جهانی و نمايندگان کشورهای منطقه برگزار می شود، افتتاح کرد.

نمايندگان کشورهای همسايه عراق به همراه آمريکا، بريتانيا و اتحاديه عرب، در کنفرانس يک روزه بغداد، حضور دارند.

از ايران، عباس عراقچی، معاون حقوقی و بين المللی وزير خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانس بغداد شرکت کرده است. آقای عراقچی، تحصيلات دانشگاهی خود را در بريتانيا گذرانده و پيش از اين، سفير ايران در فنلاند بوده است.

زلمای خليل زاد، سفير آمريکا در بغداد، پيش از شروع کنفرانس خبر داد که ممکن است در جريان کنفرانس اين امکان وجود داشته باشد که بتواند با نماينده جمهوری اسلامی ايران ديدار و گفت و گو کند.
زلمای خليل زاد، سفير آمريکا در بغداد، پيش از شروع کنفرانس خبر داد که ممکن است در جريان کنفرانس اين امکان وجود داشته باشد که بتواند با نماينده جمهوری اسلامی ايران ديدار و گفت و گو کند


رياست هيات آمريکايی به عهده ديويد ساترفيلد است که در حال حاضر، مسوول امور عراق در وزارت امور خارجه آمريکا است. آقای ساترفيلد، پيشتردر عربستان سعودی، تونس، لبنان و سوريه به عنوان ديپلمات آمريکا حضور داشته و در نمايندگی آمريکا در شورای امنيت سازمان ملل هم کار کرده است.

آقای ساترفيلد روز جمعه گذشته و يک روز پيش از برگزاری کنفرانس، اعلام کرده بود اگر امکان گفت و گوی مستقيم با ايران به دست آيد، آمريکا به آن پشت نکرده و با مقامات ايران مذاکره می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس از بغداد، تدابير شديد امنيتی در بغداد و حومه آن به اجرا درآمده تا کنفرانس عراق با آرامش و بدون دخالت ناامنی، برگزار شود.

اين کنفرانس يک روزه، برای حل مشکلات امنيتی عراق طراحی شده، اما برخی تحليل گران می گويند که موضوع گفت و گوی احتمالی ايران و آمريکا نيز در حاشيه اين کنفرانس، اهميت بسياری دارد.

جرج بوش، رييس جمهور آمريکا، در جريان سفر دوره ای خود به آمريکای لاتين، با اشاره به کنفرانس بغداد، از ايران و سوريه خواست تا «به دموکراسی نو پای عراق» کمک کرده و برای برقراری آرامش در عراق تلاش کنند.

نگرانی ها و خواسته ها


وزارت امور خارجه عراق که محل برگزاری اين کنفرانس است، به شدت محافظت می شود چرا که خارج از محدوده سبز است، که امنيت کامل در آن برقرار است.
عباس عراقچی، پيش از ترک تهران، اشاره ای به امکان مذاکره با مقامات آمريکايی نکرد، اما گفت جمهوری اسلامی ايران از دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق، حمايت می کند


کنفرانس عراق محل بحث و بررسی خواسته های همسايگان عراق و دولت مرکزی عراق است. نمايندگان عرب از مقامات عراقی خواسته اند تا سنی های عراق را بيشتر در دولت سهيم کند و آمريکا از ايران و سوريه می خواهد که در امور امنيتی عراق دخالت نکنند.

عباس عراقچی، پيش از ترک تهران، اشاره ای به امکان مذاکره با مقامات آمريکايی نکرد، اما گفت جمهوری اسلامی ايران از دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق، حمايت می کند.

از سوی ديگر، ترکيه هم بر سر مناطق کرد نشين شمال عراق، با آمريکا و مقامات عراق مذاکره خواهد کرد و اعلام کرده با هرگونه حرکت استقلال طلبانه کردها به شدت مخالف است.

ترکيه حتی تاکيد کرده که اگر لازم باشد، نيروهای خود را به منطقه شمال عراق اعزام می کند.
XS
SM
MD
LG