لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۵

تلفات انفجار در شهر شیعه نشین «حله» عراق


پلیس و مقامات رسمی پزشکی قانونی و بیمارستان ها شمار کشته شدگان روز دوشنبه در سراسر عراق را ۵۹ نفر اعلام کردند.

در جریان یک انفجار که روز سه شنبه، ۲۴ ژوئیه، در شهر حله منفجر شد ۲۲ نفر از مردم این شهر شیعه نشین که راهی محل کارخود بودند کشته و شمار زیادی از رهگذران نیز زخمی شدند.


این حمله انتحاری به وسیله یک خودروی بمب گذاری شده در ساعت نه صبح روز سه شنبه در یک منطقه تجاری روی داد.


به گفته پلیس، این حادثه تاکنون ۶۶ مجروح برجای گذاشته است که اغلب مجروحان بر اثر انفجار سوخته اند.


حله، شهری شیعه نشین در ۶۰ مایلی جنوب بغداد است که که ساکنان این شهر تاکنون هدف حملات انفجاری کشنده ای قرار گرفته اند. در ماه مارس گشذته نیز بوقوع پیوستن دو انفجار موجب کشته شدن ۱۲۰ نفر در یک روز شد.


گزارش دیگری از عراق حاکیست که نیروهای آمریکایی و عراقی از روز دوشنبه مسیرهای دسترسی به شهرک حسینیه در حومه شمالی بغداد و جایی که مردان مسلح شیعه سه روزاست پشت خاکریزها سنگر گرفته اند را مسدود کرده اند.


پلیس فرمان خروج ساکنان از شهرک را صادر کرده است.


در جریان محاصره شهرک حسینیه حداقل ۱۶ نفر براثر انفجار چهار خودرو بمب گذاری شده کشته شدند. سه انفجار در فاصله زمانی نیم ساعت از یکدیگر روی داد و در زمانی که تابستان بسیار گرم بغداد دمای هوای این شهر را به ۱۱۵ درجه فارنهایت رسانده است.


پلیس و مقامات رسمی پزشکی قانونی و بیمارستان ها شمار کشته شدگان روز دوشنبه در سراسر عراق را ۵۹ نفر اعلام کردند.خشونت، جنگ و دست و پنچه نرم کردن با مرگ در طول شش ماه گذشته، در شرایطی ادامه دارد که در بغداد و در قلب خشونت ها، قانونگذاران و سیاستمداران در جستجوی راهی برای پایان دادن به درگیری های فرقه ای عراق هستند.

ارتش ایالات متحده آمریکا نیز روز گذشته از کشته شدن سه سرباز این کشور خبر داد. بااحتساب تلفات روز گذشته سربازان آمریکایی، تاکنون سه هزار و ۶۳۶ نفر از نیروهای ارتش آمریکاازماه مارس سال ۲۰۰۳ تاکنون در جنگ عراق جان خود را از دست داده اند.


درگیری جیش المهدی با ارتش آمریکا


خشونت، جنگ و دست و پنچه نرم کردن با مرگ در طول شش ماه گذشته، در شرایطی ادامه دارد که در بغداد و در قلب خشونت ها، قانونگذاران و سیاستمداران در جستجوی راهی برای پایان دادن به درگیری های فرقه ای عراق هستند.


نمایندگان شیعه مجلس عراق می گویند نوری المالکی باید شخصا برای خاتمه دادن به حملات راکتی نیروهای آمریکایی و عراقی در شهرک حسینیه مداخله کند.


این شهرک پناهگاه جیش المهدی ، یاران وفادار به مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه است.


تلویزیون العراقیه اعلام کرده که « محاصره شهرک حسینیه عواقبی جدی بر زندگی مردم این شهر خواهد گذاشت.»


زن ۵۱ ساله ای ساکن در این شهرک به خبرگزاری رویترز گفته است: « اگرچه پلیس از مردم خواسته که شهرک را ترک کنند اما ما ترجیح می دهیم که در خانه خودمان بمانیم چون نمی خواهیم وقتی برگشتیم شاهد غارت شدن خانه و اموالمان توسط دزد ها باشیم.»


یکی از مشکلات پیش آمده برای مردم حسینیه به گفته آنها، کمبود ذخیره غذا وسوخت در این شهر است.


سخنگوی ارتش آمریکا اعلام کرده است که نیروهای عراقی و آمریکایی به برخی از فروشندگان اجازه دادند که برای شهروندان جنوب حسینیه غذا بیاورند.


به گفته یک مقام نظامی آمریکا «شبه نظامیان سپاه المهدی از مردم بی گناه به عنوان سپر دفاعی استفاده می کنند.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG