لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۳۵

مقابله با خطر موشکی ایران در مذاکرات آمریکا و جمهوری چک


کارل شوارزنبرگ، وزیر امور خارجه جمهوری چک با مقامات آمریکایی دیدار کرد

وزیر امور خارجه جمهوری چک برای مذاکره بر سر راه اندازی طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا که قرار است در خاک این کشور و لهستان برپا شود، به آمریکا رفته است.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، کارل شوارزنبرگ، روز پنج شنبه گذشته با استفن هدلی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کرد و قرار است روز جمعه با کاندولیزا رایس، همتای آمریکایی خود گفت و گو کند.


وزیر امور خارجه جمهوری چک، همچنین به وزارت امنیت داخلی آمریکا و وزیر آن، مایکل چرتوف، پیام داد که آمریکا، کشور وی را در فهرست کشورهای دارای روابط مناسب با آمریکا قرار دهد تا شهروندان جمهوری چک بتوانند بدون ویزا به آمریکا سفر کنند.


قرار است جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری میلادی، در پیامی به کنگره، درخواست کند شهروندان کشورهایی که روابط مناسب با آمریکا دارند، از درخواست ویزای آمریکا معاف شوند و برای ورود فقط اطلاعات شخصی بیشتری از خود اعلام کنند.


آقای شورازنبرگ روز پنجشنبه گذشته در گفت و گویی کوتاه با خبرنگاران، خبر داد مقامات جمهوری چک و آمریکا، مذاکرات خود را درباره طرح سپر دفاع موشکی اروپا که قرار است در جمهوری چک و لهستان برپا شود، شروع کرده اند.


رییس جمهوری آمریکا، ماه آینده میلادی به جمهوری چک سفر می کند

آمریکا قرار است یک سیستم رادار فوق پیشرفته برای مبارزه با حمله موشکی ایران و کره شمالی در جمهوری چک و یک پایگاه موشکی در لهستان نصب کند.


در پایان سال جاری میلادی، ساخت این پایگاه ها شروع می شود و پیش بینی شده که ساخت و تکمیل آن ظرف دو سال به پایان رسد.


روسیه نگران اجرای این طرح است و اعتراض خود را به مقامات آمریکایی، جمهوری چک و لهستان اعلام کرده است.


آمریکا قصد دارد ۱۰ فروند ضد موشک در لهستان مستقر کند که به دلیل مرز مشترک روسیه با لهستان، اعتراض جدی روس ها را به همراه داشته است.


سرگئی ایوانف، وزیر دفاع روسیه بار دیگر مراتب اعتراض خود را اعلام کرده و در گفت و گویی با خبرگزاری ایتارتاس گفت:«تمامی این پروژه ما را نگران می کند و من در جلسه مشترک روسیه و ناتو، این پرسش را مطرح کردم که چرا جمهوری چک و لهستان به چنین سیستم دفاع موشکی نیاز دارند.»


قرار است ژنرال هنری اوبرینگ، رییس بخش دفاع موشکی وزارت دفاع آمریکا، هفته آینده از پراگ ديدار و در ماه آینده میلادی، جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا نیز به جمهوری چک سفر کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG