لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۳

مذاکرات ایران و آژانس درباره بازرسی از تاسیسات اتمی


محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی (سمت راست) در حال گفت با یکی از اعضای هیات مذاکره کننده ایران

هیاتی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ششم ماه اوت وارد تهران شدند تا درباره نحوه بازرسی از تاسیسات اتمی ایران با مقامات مسوول ایرانی مذاکره کنند.


مذاکرات روز دوشنبه بخشی از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رفع نگرانی پیرامون اهداف برنامه هسته ای ایران است.


مذاکرات هیات چهار نفره آژانس بین المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی از عصر روز دوشنبه به وقت تهران آغاز می شود و تا روز پنج شنبه ادامه خواهد یافت.


اما به گفته تلویزیون دولتی ایران، قرار نیست که هیات آژانس در این سفر از تاسیسات اتمی ایران بازدیدی به عمل آورد.


ریاست هیات فنی اعزامی آژانس به ایران را «می چی یو هوسویا»، مسوول بازرسی بخش ایران در آژانس بر عهده دارد و رییس هیات ایرانی محمد سعیدی، معاون برنامه ریزی، بین الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی است.ریاست هیات فنی اعزامی آژانس به ایران را «می چی یو هوسویا»، مسوول بازرسی بخش ایران در آژانس بر عهده دارد و رییس هیات ایرانی محمد سعیدی، معاون برنامه ریزی، بین الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی است.

هیات فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است درباره نحوه بازرسی از تاسیسات نطنز با مقامات سازمان انرژی اتمی ایران مذاکره کند.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، انتظار می رود که پس از تهیه دستورالعمل نحوه بازرسی از تاسیسات طنز، برای سایر تاسیسات هسته ای فراوری اورانیوم اصفهان نیز دستورالعمل هایی تهیه شود.


دور تازه مذاکرات میان مقامات مسوول اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به پیشنهاد محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، و به منظور ارایه فرصت بیشتر به ایران برای توقف برنامه غنی سازی اورانیوم صورت می گیرد.


وی در ماه ژوئیه اعلام کرده بود که ایران روند غنی سازی اورانیوم و نصب سانتریفیوژها در تاسیسات نطنز را کند کرده است.


علی لاریجانی مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته ای در مذاکرات خود با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وعده داده بود که ایران همکاری بیشتری را با آژانس درباره برنامه اتمی خود صورت می دهد.


بر اساس گزارش های دریافتی از مقر شورای امنیت، اعضای این شورا در حال رایزنی و بحث درباره اعمال دور سوم تحریم ها عیله ایران بدلیل امتناع تهران از تعلیق روند غنی سازی اورانیوم هستند.


بازدید از تاسیسات اراک


هفته گذشته، و در ادامه همکاری ایران، بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی از یکی از مهم ترین مراکز اتمی در شهر اراک بازديد کردند.


این بازدید که پنج ساعت به طول انجامید تحول مهمی در نحوه همکاری ایران با آژانس به شمار می رود. تهران در واکنش به اعمال تحریم های تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد از ماه آوریل گذشته ورود بازرسان به این تاسیسات را ممنوع کرده بود.


XS
SM
MD
LG