لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۰۳

اعتراض ایران به «حضور» سران پژاک در خاک آلمان


خبرگزاری‌های ایران گزارش‌داده‌اند علی اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با وزیر خارجه آلمان به «حضور» سران پژاک در این کشور اعتراض کرده و همزمان، کاردار آلمان در تهران هم به وزارت خارجه احضار شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز شنبه و در غیاب سفیر آلمان در تهران، کاردار این کشور به وزارت خارجه احضار شده و نسبت به «اقامت» شماری از سران شبه‌نظامیان پژاک، اعتراض رسمی ابلاغ شده است.

خبرگزاری فارس هم در گزارشی اعلام کرد علی اکبر صالحی در گفت‌و‌گوی تلفنی با گیدو وسته وله، وزیر خارجه آلمان، مراتب اعتراض تهران را اعلام کرده است.

آنچنانکه خبرگزاری فارس گزارش داده، وزیر خارجه آلمان به آقای صالحی گفته است که این «موضوعی حقوقی» است و «به محض دریافت مدارک و مستندات محکمه‌پسند در این خصوص، وزارت خارجه آلمان پیگیری‌های لازم را به عمل خواهد آورد.»

این گزارش می‌افزاید آقای صالحی در گفت‌و‌گو تلفنی خود با آقای وسته وله، درخواست کرده دولت آلمان با گروه پژاک «برخورد» کرده و رحمان حاج‌احمدی، رهبر این گروه که در آلمان به سر می‌برد را «محاکمه» کند.

جمهوری اسلامی ایران از حدود یک هفته پیش، درگیری مستقیمی با گروه پژاک در مرز کردستان ایران و کردستان عراق شروع کرده که این درگیری‌ها هنوز ادامه دارد.

آخرین گزارش‌ها حاکی از این بود که شش تن از اعضای سپاه پاسداران، از جمله یکی از فرماندهان «سپاه علی بن ابی‌طالب قم» در جریان عملیات تعقیب و مقابله با گروه حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، در شمال غرب ایران کشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس هفته گذشته با اعلام این خبر نوشت که سرهنگ پاسدار عباس عاصمی، به همراه پنج تن دیگر حین انجام مأموریت در منطقه مرزی آلواتان سردشت به علت برخورد خودرو با مین کار گذاشته شده در این منطقه کشته شدند.

این خبرگزاری نام پنج عضو دیگر سپاه پاسداران که بر اثر انفجار این مین کشته شده‌اند را علی‌اکبر جمراسی، محمود احمدی‌تبار، موسوی‌نژاد، مهدی خبیر و روح‌الله صحرایی اعلام کرد. آقای عاصمی فرماندهی اطلاعات سپاه علی بن ابی‌طالب، سپاه استانی استان قم را بر عهده داشته است.

گروه پژاک که علیه جمهوری اسلامی ایران می‌جنگد روز یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که در پی تبادل آتش با اعضای سپاه پاسداران، دو نفر از نیروهای این حزب کشته و چهار نفر نیز زخمی شده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، دوشنبه، به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت، فرمانده نیروی زمینی سپاه، از کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای پژاک در جریان درگیری‌های چند روز گذشته در منطقه سردشت خبر داده‌است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران تأکید کرده بود که عملیات تعقیب و مجازات اعضای گروه پژاک «تا نابودی این گروه» ادامه خواهد داشت.

در پی اظهارات فرماندهان سپاه پاسداران مبنی بر اینکه نیروهای سپاه، «کنترل کامل» سه مقر پژاک را در دست گرفته‌اند، روز سه‌شنبه دولت عراق به جمهوری اسلامی درباره ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق هشدار داد و خواهان خویشتن‌داری ایران از ورود غیر مجاز به مناطق مرزی شد.

با این وجود عملیات سپاه همچنان ادامه یافته و محمدتقی اصانلو، از فرماندهان سپاه پاسداران از کشته و زخمی شدن عده‌ای از اعضای پژاک در منطقه مرزی آلواتان، دشت وزنه و ارتفاعات گویزه در روز چهارشنبه خبر داده‌است. این خبر از سوی منابع مستقل خبری تأیید نشده ‌است.
XS
SM
MD
LG