لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۰

جلال شرفی: در عراق شکنجه و بازجویی شدم


جلال شرفی، دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد بود که حدود دوماه پیش ربوده شد و سه شنبه گذشته، آزاد شده و به تهران بازگشت.

دبیر دوم سفارت ایران در بغداد که هفته پیش پس از دوماه دستگیری آزاد و به ایران بازگشت، در تلویزیون ظاهر شد و خبر داد در زندان ماموران سیا او را شکنجه و بازجویی کرده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه تصاویری از گفت و گو با جلال شرفی را پخش کرد که وی در آن خبر داد در عراق بر وی چه گذشته است.


جلال شرفی، دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد بود که حدود دوماه پیش ربوده شد و سه شنبه گذشته، آزاد شده و به تهران بازگشت.


جلال شرفی، دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد بود که حدود دوماه پیش ربوده شد و سه شنبه گذشته، آزاد شده و به تهران بازگشت

نیروهای آمریکایی و مقامات دولت عراق اعلام کردند که در ربوده شدن وی هیچ نقشی نداشتند اما آقای شرفی در این مصاحبه تلویزیونی گفت: «در زندان چند بار از سوی مقامات سازمان اطلاعاتی آمریکا، سیا، شکنجه و بازجویی شدم و هنوز آثار شکنجه بر بدنم دیده می شود.»


آقای شرفی در این گفت و گو به ماجرای ربوده شدن خود اشاره کرد و گفت:« در یكی از خیابان‌های بغداد هنگامی كه مشغول خرید از مغازه بودم توسط مامورانی كه كارت وزارت دفاع عراق به همراه داشتند و سوار خودروهای شناخته شده نیروهای آمریكایی بودند، ربوده شدم.»


وی افزود: « ربایندگان پس از آن مرا به مکانی در اطراف فرودگاه بغداد منتقل كردند و توسط بازجویانی كه برخی عرب زبان و برخی انگلیسی زبان بودند، مورد بازجویی قرار گرفتم.»


این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفته که در بازجویی ها درباره ارتباط ایران با گروه های عراقی مورد پرسش قرار گرفته است.


جلال شرفی گفت:« پرسش ‌های ماموران سیا عمدتا درباره حضور و نفوذ ایران در عراق بود. آنها به طور مرتب در مورد میزان كمك ایران به دولت نوری ال مالكی و گروه‌های عراقی سوال می‌كردند ، اما پس از آن كه با پاسخ‌های من در مورد روابط رسمی ایران با دولت و مقامات عراقی مواجه شدند، شكنجه‌ها را افزایش دادند و روز و شب مرا مورد شكنجه‌های گوناگون قرار دادند.»


وی اشاره ای به نوع شکنجه هایی که با آن مواجه شده، نکرده و گفته به تدریج رفتار مامورانی که وی را دستگیر کرده اند، با وی عوض شده است.


آقای شرفی گفت:« آنها سپس سعی كردند با نشان دادن چهره‌ای نرم، مرا تشویق به همكاری با خود كنند كه توضیح دادم شما می‌توانید مطالب خود را با سفارت ایران مطرح كنید و من صرفا یك دیپلمات در سفارت هستم و خارج از وظایف قانونی نمی‌توانم كاری انجام دهم.»


این دیپلمات ایرانی خبر داده که با فشار دولت عراق رها شده و آزاد شدن او هم به شکلی نبوده که او را به سفارت ایران تحویل دهند.


وی افزود:«بعدا مطلع شدم كه با فشار مقامات عراقی، آنها مجبور به آزاد كردن من شده‌اند و آنها مرا در نزدیكی فرودگاه بغداد رها كردند و من توانستم با كمك مردم عراق، خود را به سفارت ایران در بغداد برسانم.»


جلال شرفی بهمن ماه سال گذشته در بغداد ربوده شده بود و روز چهاردهم فروردین ماه وارد تهران شد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG