لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۴۰

«ایران ناوهای خود را به نزدیکی مرزهای آبی آمریکا می فرستد»


حبیب الله سیاری (چپ)
حبیب الله سیاری (چپ)
حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه از برنامه برای حضور در اقیانوس اطلس و نزدیکی مرزهای آبی آمریکا خبر داد و گفت:‌ «همان‌گونه كه آمریکا در نزدیك مرزهای آبی ما حضور دارد، ما هم با كمك سربازان ولایی در نزدیكی مرزهای آبی آمریكا حضور قدرتمندانه خواهیم داشت.»

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، حبیب الله سیاری همچنین گفته است: « بحث حضور نیروی دریایی ارتش ایران در آب‌های آزاد به این مناطق ختم نمی‌شود لذا ما باید قدرت حضور در تمام آب‌های آزاد را داشته باشیم. »

پیشتر جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته بود که کشتی های نیروی دریایی ایران می‌توانند تا ۱۲ مایلی سواحل آمریکا هم بروند و آن زمان هم آقای سیاری از طرح اعزام ناوشکن‌های ایرانی به اقیانوس اطلس خبر داده بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، گفته بود: «در صورت تصویب نهایی، ناوگان دریایی ارتش به اقیانوس اطلس اعزام خواهند شد و حضور در دریای مدیترانه، کانال سوئز، جنوب اقیانوس هند و دریاهای آزاد همچنان در دستور کار این نیرو قرار دارد.»

در اسفند ماه سال گذشته دو فروند ناو نیروی دریایی ارتش ایران شامل ناوشکن الوند و ناو تدارکاتی خارک، با عبور از کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شده و در بندر لاذقیه سوریه پهلو گرفتند.

پس از پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷ این نخستین باری بود که کشتی‌های جنگی ایران با عبور از کانال سوئز به دریای مدیترانه اعزام می شدند.

اقدام ایران در اعزام ناوهای خود به دریای مدیترانه واکنش مقام‌های اسرائیلی را در پی داشت که با «تحریک‌‌آمیز» توصیف کردن این ااقدام ایران، اعلام کرده بودند، نگران طرح‌های جمهوری اسلامی برای استقرار کشتی‌های جنگی خود در دریای مدیترانه، دریای سرخ و خلیج عدن هستند.

این در حالی است که از حدود دو سال پیش کشتی‌های جنگی ایران برای مقابله با دزدان دریایی در آب‌های بین‌المللی و از جمله خلیج عدن حضور دارند و به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، حضور ناوهای ایرانی در آب‌های آزاد ادامه خواهد یافت.

اندکی پیش از اعزام دو ناو ایرانی به دریای مدیترانه در اسفند ماه سال گذشته، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که این کشور تحرکات ناوهای ایرانی را در دریای مدیترانه از نزدیک زیر نظر دارد و بر اساس برخی گزارش‌ها همزمان با ورود دو ناو ایرانی به دریای مدیترانه ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس اینترپرایز» آمریکا نیز با تغییر مسیر خود به آب‌های منطقه نزدیک شده بود.

در این میان به نظر می‌رسد، طرح نیروی دریایی ارتش ایران برای فرستادن ناوشکن به اقیانوس اطلس که قاره اروپا را به آمریکا وصل می‌کند، با توجه به اهمیت این منطقه، با حساسیت به مراتب بیشتری از سوی ایالات متحده دنبال خواهد شد.

هر چند فرمانده نیروی دریایی ایران نگفته است، که ناوهای ایرانی از کدام مسیر وارد اقیانوس اطلس می‌شوند، اما نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به اقیانوس اطلس برای ناوهای ایرانی کانال سوئز و دریای مدیترانه است.

آمریکا در روزهای اخیر از امکان بررسی ایجاد «تلفن قرمز خط بررسی بحران» میان تهران و واشینگتن خبر داده بود تا امکان بروز تنش میان نیروهای دو کشور در آب های جنوبی ایران تحت کنترل باشد.
XS
SM
MD
LG