لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۶

ایران یک زیر دریایی و یک ناو به دریای سرخ می فرستد


ناوشکن الوند در حال عبور از کانال سوئز- اسفندماه ۱۳۸۹
پس از آن‌که ایران از اعزام «پانزدهمین ناو‌گروه» جمهوری اسلامی به دریای سرخ خبر داد، اسرائیل نیز اعلام کرد که دو قایق حامل موشک خود را به منظور «تمرین‌های روزمره» در این دریا مستقر کرده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی روز سه شنبه از اعزام یک ناوگروه، متشکل از «یک فروند زیر دریایی و یک فروند ناو» به دریای سرخ و خلیج عدن خبر داد و هدف از این اقدام را «گشت‌زنی در آب‌های آزاد»، «به نمایش گذاشتن توانمندی‌های» جمهوری اسلامی و «مبارزه با دزدان دریایی» اعلام کرد.

حبیب‌الله سیاری خاطر نشان کرد که نیروی دریایی ارتش در نظر دارد در آینده نیروهای بیشتری روانه آب‌های آزاد کند و حضور نیروی دریایی ایران در آب‌های آزاد را حاوی «پیام صلح و دوستی» برای همه کشورها دانست.

گفت‌و‌گوی کیان معنوی با هوشنگ یاری، هوشنگ یاری، استاد کالج نظامی کینگستون کانادا و تحلیل‌گر
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00
لینک مستقیم


به دنبال این اظهارات، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ارتش اسرائیل دو قایق حامل موشک این کشور را در چارچوب بخشی از «تمرین‌های روزمره» در دریای سرخ مستقر کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری از مرتبط دانستن این اقدام اسرائیل با تحرکات اخیر جمهوری اسلامی در دریای سرخ خودداری کرد.

هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی کینگستون کانادا و تحلیلگر مسائل ایران در گفت‌و‌گو با رادیو فردا می‌گوید که در هفته‌های اخیر اهمیت آب‌های آزاد دریای سرخ برای اسرائیل به دلایل مختلفی از جمله حملات اخیر صورت گرفته علیه شهروندان و نظامیان اسرائیل، سقوط دولت حسنی مبارک و نگرانی تل آویو از آینده پیمان صلح کمپ دیوید و البته حضور ایران در این منطقه، افزایش پیدا کرده است.

وی توضیح می‌دهد: «اهمیت این منطقه زمانی افزایش بیشتری پیدا می‌کند که ایران در منطقه و به خصوص در نزدیکی کشور اسرائیل حضور نظامی پیدا می‌کند.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اواخر تیرماه اعلام کرد که ایران قصد دارد ناوشکن‌های خود را به اقیانوس اطلس بفرستد.

هر چند ‌آقای سیاری آن زمان اعلام نکرد که ناوهای ایرانی از کدام مسیر وارد اقیانوس اطلس می‌شوند، اما نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به اقیانوس اطلس برای ناوهای ایرانی کانال سوئز و دریای مدیترانه است.

ایران اوخر بهمن ماه نیز دو ناو جنگی «الوند» و «خارک» را با هدف به گفته ایران «تحکیم روابط دوستان و اعلام پیام صلح و دوستی» به مقصد سوریه روانه دریای سرخ کرد که این دو ناو سوم اسفندماه از کانال سوئز عبور کرده و وارد دریای مدیترانه شدند.

این دو ناو دوازدهم اسفند نیز به قصد بازگشت به ایران، بار دیگر با عبور از کانال سوئز وارد آب‌های دریای سرخ شدند.

این اقدام ایران که از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی بی‌سابقه بود، اعتراض اسرائیل را به همراه داشت. تل آویو اعزام این ناوها به دریای مدیترانه را «تحریک‌آمیز» خواند و هشدار داد که به هر تحریکی پاسخ فوری خواهد داد.

علیرغم این اقدامات ایران، هوشنگ حسن یاری معتقد است که اگر هدف ایران از اعزام این ناو‌ها، نمایش دادن قدرت به اسرائیل و عقب نشاندن تل آویو از سیاست‌های خود در مقابل مسئله هسته‌ای ایران باشد، جمهوری اسلامی از این لحاظ قدرت کافی ندارد.

وی می‌گوید: با توجه به این‌که اسرائیل برترین قدرت نظامی در منطقه به شمار می‌رود در مقابل این اقدامات کوتاه نخواهد آمد و اگر به این نتیجه برسد که توان هسته‌ای ایران خطری حیاتی را متوجه اسرائیل می‌کند، به طور قطع به مواضع هسته‌ای ایران حمله خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG