لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۸

ادعای القاعده عراق درباره ساخت موشک


بیشتر سلاح هایی که شورشیان و آشوب طلبان عراق از آن استفاده می کنند، نسل سلاح های روسی است.

یکی از رهبران گروه های شورشی عراق روز سه شنبه در یک پیام صوتی اعلام کرد گروه القاعده اقدام به ساخت موشک و راکت کرده و به زودی جنگ افزارهای خود را تهیه می کند.


به گزارش آسوشیتد پرس، گفته شده که صدای این پیام صوتی، مربوط به«ابوعمر بغدادی» است که رهبر گروهی به نام دولت اسلامی عراق است که زیر چتر القاعده در عراق فعالیت می کند.


این پیام صوتی به وب سایتی ارسال شده که گاهی از سوی گروه های شبه نظامی اسلامگرا استفاده می شود اما تایید و صحت آن هنوز از سوی منابع مستقل و موثق تایید نشده است.


راکت هایی که در این پیام به آنها اشاره شده، قدس یک، و اورشلیم یک، نام دارد که به گفته این پیام، در مرحله تولید انبوه است و دقت و تخریب آنها هم تقویت شده است.


بیشتر سلاح هایی که شورشیان و آشوب طلبان عراق از آن استفاده می کنند، نسل سلاح های روسی است.


موشک های کاتیوشا، و موشک سام هفت، عمده این سلاح ها است که در زمان صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق از شوروی خریداری شده و در زاغه های ناشناخته، به دست نیروهای شورشی می افتد.


راکت هایی که در پیام یکی رهبران شورشی عراقی به آنها اشاره شده، قدس یک، و اورشلیم یک، نام دارد که به گفته این پیام، در مرحله تولید انبوه است و دقت و تخریب آنها هم تقویت شده است.

به تازگی، آمریکا اتهام تجهیز گروه های شورشی را به ایران زده است که سلاح های ساخت خود را به شورشیان شیعه و برخی گروه های سنی در عراق می دهد.


اعتراض به فرمانداری بصره


در همین حال، صدها نفر در عراق روز سه شنبه و در بصره، به دفتر مجموعه دولت رفتند تا سه روز در مقابل دفتر تجمع و تحصن کنند و اعتراض خود را اعلام نمایند.


معترضان، خواهان کناره گیری فرماندار و افراد دولتی استان بصره شده اند.


بر روی پارچه ها و پلاکاردهایی که معترضان در دست دارند، جملاتی چون:«این دولت ضد مردم است» و « از فرماندار بصره می خواهیم که استعفا دهد» به چشم می خورد.


این تحصن سه روزه، یک روز پس از راهپیمایی مردمی در بصره پیشنهاد شد. شهر بصره، در ۵۵۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد واقع شده و مدت ها است مردم شهر از خدمات ضعیف شهری شکایت دارند و به مسوولان فرمانداری و شهرداری اعتراض می کنند.


تظاهرات مردمی در بصره

تظاهرات فعلی، اعتراض بیشتر سیاسی است که از سوی گروه سیاسی الویلی، به گوش می رسد. وی رقیب گروه مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه است که طرفداران زیادی هم در بصره دارد.


روز دوشنبه گذشته، شش نفر از وزرای کابینه نوری المالکی که از گروه سیاسی مقتدی صدر بودند، در اعتراض به این که برنامه ای زمانبندی شده برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق اعلام نشده، استعفا داده و از کابینه خارج شدند.


این اعتراض شاید نقشی در تضعیف دولت نداشته باشد، اما نشانه ای از خواسته سیاسی است که در انتخابات به آن اشاره شده بود و گروه های سیاسی آن را به مردم وعده داده بودند.


از سوی دیگر روز سه شنبه اعلام شد که معاون فرمانده پلیس موصل، در حال رانندگی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شد.


در همین حال و در شهر موصل، یک بمب کنار جاده ای که برای سربازان آمریکایی کار گذاشته شده بود، باعث مرگ یک غیرنظامی عراقی شد.


موصل، شهری با اکثریت سنی است که در ۳۶۰ کیلومتری شمال غربی بغداد واقع شده است. در تازه ترین حمله تروریستی در موصل، یک استاد دانشگاه، یک رییس دانشکده، یک فرزند افسر پلیس و ۱۳ سرباز عراقی در یک حمله انتحاری کشته شدند که به گفته پلیس، از نوع حمله های القاعده است.


گزارش شده است که شهر پس از این کشتار تروریستی، در التهاب به سر می برد.


در کل عراق و در روز دوشنبه گذشته، ۵۱ نفر کشته شدند که هفت تن از این کشته شدگان، سربازان آمریکایی بودند.


XS
SM
MD
LG