لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۸

هزاران نفر در بصره دست به تظاهرات زدند


نوری المالکی، نخست وزير عراق روز يکشنبه با مقامات مذهبی و سياسی بصره تماس گرفت تا تظاهرات را برگزار نکنند.

هزاران نفر روز دوشنبه، ۱۶ آوريل، در بصره دست به تظاهراتی آرام زدند و خواستار استعفای استاندار بصره شدند.


به گزارش آسوشيتدپرس، حدود سه هزار نفر در اين تظاهرات شرکت کردند و برخی از آنها سلاح های سبک نيز حمل می کردند. اعتراض تظاهر کنندگان به کمبود خدمات شهری بود.


مقامات استانداری بصره روز يکشنبه خواستار لغو تظاهرات شده بودند. نوری المالکی، نخست وزير عراق نیز روز يکشنبه با مقامات مذهبی و سياسی بصره تماس گرفت تا تظاهرات را برگزار نکنند.


خروج وزرای وابسته به صدر از کابینه


در همین حال، شاخه سیاسی گروه وابسته به مقتدا صدر، روحانی تندروی شیعه عراق اعلام کرد که قصد دارد، افراد خود را از دولت خارج کند.


شش تن از وزرای کابینه نوری المالکی که از اعضای گروه وابسته به مقتدا صدر هستند، می گویند آنها خواهان تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند و از این راه می خواهند دولت خود را برای تصمیم گرفتن در این باره تحت فشار بگذارند.افراد ارشد شاخه سیاسی گروه وابسته به مقتدا صدر می گویند که روز دوشنبه به طور رسمی خروج اعضای خود از کابینه نوری المالکی را اعلام خواهند کرد.

علاوه بر شش وزیر وفادار به مقتدا صدر در دولت عراق، یک چهارم نمایندگان اتحاد شیعه در مجلس عراق نیز از اعضای این گروه به شمار میایند.


افراد ارشد شاخه سیاسی گروه وابسته به مقتدا صدر می گویند که روز دوشنبه به طور رسمی خروج اعضای خود از کابینه نوری المالکی را اعلام خواهند کرد.


به گزارش خبرگزاری ها، خروج این شش وزیر از کابینه نوری المالکی احتمالا دولت را به سقوط نخواهد کشاند اما در این هنگام که دولت عراق سخت در تلاش است تا خشونت های فرقه ای را کاهش دهد این حرکت بر تنش های موجود در دولت وحدت ملی خواهد افزود.


نوری المالکی دلیلی برای تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از عراق نمی بیند.


هفته گذشته وی اعلام کرد که دولت او در حال آماده ساختن سریع نیروهای عراقی است تا کنترل امنیت استان های مختلف کشور را در دست گیرند که این امر موجب خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق خواهد شد.


دو تن از مقام های شاخه سیاسی گروه مقتدا صدر تایید کردند که قصد خروج از دولت را دارند اما بر حمایت «محتاطانه» خود از اقدامات امنیتی مشترک نیروهای آمریکایی و عراقی برای پایان دادن به خشونت های بغداد تاکید کردند.


این دو تن که نام خود را فاش نساختند، گفتند که نمایندگان وابسته به شاخه سیاسی گروه مقتدا صدر در پارلمان عراق باقی خواهند ماند.


گروه شبه نظامی ارتش مهدی وابسته به مقتدا صدر از سوی پنتاگون وزارت آمریکا، بزرگ ترین تهدید برای آرامش در عراق محسوب می شود. بر پایه این گزارش، افراد جیش المهدی به دستور مقتدا صدر فعالیت های خود را طی دو ماه گذشته کاهش داده اند.


هفته گذشته، هزاران تن از مردم عراق در پاسخ به دعوت مقتدا صدر در نجف دست به راهپیمایی زدند و خواهان خروج نیروهای آمریکایی شدند.


براساس برخی گزارش ها، گفته می شود که مقتدا صدر به ایران رفته است و در آن کشور بسر می برد اما یاران این روحانی تند روی شیعه اصرار می ورزند که او در عراق است.


کشته شدن سه پلیس عراقی


از سوی دیگر، روز دوشنبه، نیروهای آمریکایی اشتباهی به سوی پلیس عراق شلیک کردند و سه نفر از آنها را کشتند.


به گفته ارتش آمریکا، نیروهای آمریکایی در پی افرادی مظنون به همکاری با القاعده بودند و اطلاعی از حضور پلیس عراق در آن مکان نداشتند.


ارتش آمریکا می گوید که این حادثه در دست بررسی است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG