لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۱۱

همسر، دختر و دو پسر معمر قذافی به الجزاير گريختند


از چپ به راست: صفیه، همسر قذافی، عایشه، دختر قذافی و هانیبال، پسر قذافی
به گفته مقامات وزارت خارجه الجزاير، همسر و سه فرزند معمر قذافی، روز دوشنبه به اين کشور گريخته اند. وزارت خارجه الجزاير در بيانيه ای تاييد کرد که صفيه، همسر قذافی، عايشه، دختر قذافی و دو پسر قذافی با نام های محمد و هانيبال، از ليبی گريخته و به الجزاير آمده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، تشکيلات موقت ليبی پناه دادن الجزاير به خانواده معمر قذافی را عملی نادرست خوانده و خواستار استرداد آنها به خاک ليبی شده است.

از محل اختفای احتمالی معمر قذافی هنوز خبری در درست نيست ولی تشکيلات موقت ليبی روز دوشنبه اعلام کرد قذافی هنوز خطری برای ليبی است و جست وجوها برای يافتن او ادامه خواهد داشت.

گزارش های تاييد نشده از ليبی روز دوشنبه اعلام شد که به احتمال زياد «خميس» ديگر فرزند معمر قذافی در درگيری ها در نزديکی «بانی وليد» کشته شده است. مخالفان مسلح در ليبی در حال در دست گرفتن مناطق تحت نفوذ وفاداران معمر قذافی هستند.

وزارت خارجه الجزاير می گويد حضور همسر و سه فرزند معمر قذافی در اين کشور به مقامات سازمان ملل و دولت موقت در ليبی اطلاع داده شده و به محض عبور آن ها از مرز، اطلاع رسانی صورت گرفته است.

شبکه تلويزيونی الجزيره در گزارشی اعلام کرد خبر اصلی و اولی در مورد فرار خانواده قذافی، دو روز پيش از سوی تشکيلات مخالفان در بنغازی منتشر شد ولی آن زمان مقامات الجزاير آن را تکذيب کردند. گزارش اوليه گفته بود که شش خودروی ضدگلوله به سرعت از ليبی راهی الجزاير شده اند.

به گزارش رويترز، الجزاير يکی از اصلی ترين گزينه ها برای گريختن خانواده قذافی است چرا که دو کشور مرزی طولانی با هم دارند و دولت الجزاير هم هنوز تشکيلات مخالفان مسلح ليبی را به رسميت نشناخته است.

«محمود شمان» سخنگوی تشکيلات مخالفان در بنعازی به خبرگزاری رويترز گفته است: «ما به آنها (مقامات الجزاير) قول داديم پس از بازگشت اين جنايتکاران، محاکمه ای عادلانه برای آن ها برگزار کنيم. به همه هم هشدار می دهيم که هيچ پناهی به معمر قذافی و يا خانواده او ندهند.»

هانيبال و محمد، دو پسر قذافی هستند که گفته می شود دخالت زيادی در امور سياسی نداشته اند. پيشتر گفته شده بود به احتمال زياد، نزديکان معمر قذافی به زادگاه او در «سرت» گريخته اند.

سرهنگ «المهدی الحرقی» از فرماندهان مخالفان مسلح در ليبی روز دوشنبه به رويترز گفته که خميس که مظنون به کشتار دسته جمعی هفته پيش در طرابلس است، پس از زخمی شدن در جريان يک درگيری، کشته شده است. «احمد بانی» از سخنگويان نظامی تشکيلات مخالفان مسلح در ليبی گفت اجساد کشف شده به قدری سوخته اند که امکان شناسايی آن ها وجود ندارد ولی محافظان خميس در اين اجساد ديده شده اند.

تلويزيون تشکيلات مخالفان در بنغازی در گزارشی اعلام کرد جسد خميس قذافی در زيلتان دفن شده است.

پيشتر گزارش هايی منتشر شده بود که می گفت خميس قذافی در جريان حمله هوايی کشته شده است. البته به اين گزارش ها نمی شود اعتماد کرد چرا که پيشتر هم گفته شده بود سيف الاسلام، فرزند معمر قذافی دستگير شده که بعد مشخص شد صحت ندارد.

مخالفان مسلح در ليبی به سمت سرت در حرکت هستند و در راه خود روز دوشنبه شهری کوچک به نام «نفيليه» را به تصرف خود درآوردند.

به گزارش رويترز، مدارکی در دست است که نشان می دهد سازمان ملل در تلاش است حدود ۲۰۰ ناظر نظامی و ۱۹۰ نيروی پليس سازمان ملل برای کمک به بهبود اوضاع پس از درگيری ها، به ليبی اعزام کند. مقامات سازمان ملل هنوز اين گزارش را تاييد و يا تکذيب نکرده اند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG