لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۵

انفجار بسته های پستی در دو سفارتخانه در رم


نیروهای پلیس رم پس از انفجار در سفارت شیلی
سفارت های سوییس و شیلی در رم، پایتخت ایتالیا روز پنجشنبه هدف حمله با بسته های پستی انفجاری قرار گرفت و دو تن در جریان این انفجارها زخمی شدند.

این بمب ها در قالب بسته پستی ارسال شد و به محض باز کردن بسته ها، منفجر شد. پلیس ایتالیا پس از این انفجارها، به تمامی سفارتخانه ها پیام هشدار فرستاد. خبری در مورد احتمال انفجار در سفارت اوکراین هم منتشر شد که بعد از آن تکذیب شد.

به گزارش آسوشیتد پرس، هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است اما وزیر کشور ایتالیا، گروه های هرج و مرج طلب را مقصر دانسته است. شهردار رم هم گفته که این حمله ها، «موجی از تروریسم علیه سفارتخانه ها است چرا که بیش از یک حمله انجام شده و این مسئله ای نگران کننده است.»

وی همچنین گفت که مقامات امنیتی ایتالیا تلاش می کنند تحقیقات گسترده و بین المللی انجام دهند و نه فقط درخاک ایتالیا، که به شکلی فراگیر این پرونده را پیگیری کنند.

ماه گذشته شماری از هرج و مرج طلب ها که گفته شد ممکن است یونانی باشند، بسته های انفجارهایی فرستاند که مقاصد متفاوتی داشت. این بسته ها برای سفارتخانه های خارجی همچون سفارت سوییس، یا مقام های سیاسی چون نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا ارسال شده بود.

از تمامی این بسته های ارسالی، فقط دو بسته منفجر شد که تلفاتی در پی نداشت و یک گروه مسئولیت این حمله ها را به عهده گرفت.

در جریان انفجارهای روز پنجشنبه در پایتخت ایتالیا، نخستین بمب پستی حوالی ظهر ( به وقت محلی) در سفارت سوییس منفجر شد. شخصی که این بسته را باز کرد با مصدومیت شدید در ناحیه دست روبرو شده است.

حدود سه ساعت بعد ازآن، از بیرون سفارت شیلی در رم صدای انفجار شنیده شد و به گفته پلیس رم، یک نفر در جریان این انفجار زخمی شده و آسیب دیده است.

پیشتر گزارش هایی در مورد امکان وقوع حملات تروریستی در روزهای تعطیلات کریسمس منتشر شده و يک مقام ارشد عراقی گفته بود که القاعده قصد دارد در ایام تعطیلات کريسمس، در آمريکا و اروپا به يک سری عمليات تروريستی دست بزند.

ژنرال ديهيا حسين، ریيس ضد تروريسم وزارت کشور عراق، گفت که يکی از اعضای شاخه عراقی القاعده که به اسارت نيروهای عراقی درآمده، در بازجويی این اطلاعات را فاش کرده است.

اين مقام نظامی عراق همچنين افزود که يکی از افرادی که در این عملیات اسیر شده گفته است که نیروهای القاعده برای انجام عملیات تروریستی در ایالات متحده، بریتانیا و اروپا خود را آماده می‌کنند.

در آمریکا، پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی از مقامات پلیس ایالتی آمریکا خواست تا در زمان تعطیلات به حالت آماده‌باش برای مقابله با حملات احتمالی تروریستی آماده باشند.
XS
SM
MD
LG